9. listopadu 2011 9:04 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zisk ČEZ padá. Analytici předpovídají další potíže

Budova ČEZ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova ČEZ | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

PRAHA Energetická společnost ČEZ hospodařila ve třetím čtvrtletí s čistým ziskem 2,4 miliardy Kč, což je meziroční propad o 79 procent. Za leden až září jí klesl čistý zisk o 34,2 procenta na 26,4 miliardy korun.

Očekávaný čistý zisk za celý letošní rok 40,6 miliardy Kč se nemění, uvedla firma na svých webových stránkách. Tržby ČEZ za devět měsíců meziročně vzrostly o čtyři procenta na 150,6 miliardy Kč a za samotné třetí čtvrtletí se zvedly o tři procenta na 47 miliardy Kč. Pokles zisku je výraznější, než čekali analytici.

Analytici počítali se ziskem za tři čtvrtletí 31 až 32,2 miliardy korun. Za nižším ziskem je podle nich zejména slabý růst ekonomiky, stagnující spotřeba elektřiny a delší než plánovaná odstávka Jaderné elektrárny Temelín.

Zisk před zdaněním a ostatními náklady a výnosy se ve firmě od července do září snížil o sedm procent na 18,5 miliardy korun a od začátku roku do září klesl o 6,9 procenta na 62,4 miliardy korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Za celý letošní rok ČEZ očekává pokles čistého zisku zhruba o 15 procent na 40,6 miliardy korun. Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus upozornil, že ČEZ bude mít potíže udržet svůj výhled hospodaření na tento rok.

ČEZ je největší česká energetická firma, jejím majoritním akcionářem je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procenta akcií.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz