Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zisk ČEZ z emisních povolenek klesl loni na 305 milionů

Snižte emise - aktivista  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snižte emise - aktivista | foto: ČTK

PRAHA Zisk energetické společnosti ČEZ z obchodů s emisními povolenkami v loňském roce klesl na 305 milionů korun. V roce 2008 přitom firma vydělala na povolenkách necelé dvě miliardy korun a v roce 2006 tři miliardy Kč.

Informoval o tom server Týden.cz. Podle mluvčího ČEZ Ladislava Kříže za loňským poklesem zisku z emisních povolenek stojí více faktorů. "K nejvýznamnějším patřil mimořádný zisk realizovaný v roce 2008 z takzvaného JI/CDM programu, to je nahrazení části emisních povolenek EUA levnějšími kredity podle Kjótského protokolu," uvedl.

ČEZ loni vydělal méně na prodeji povolenek, přestože jich prodal větší množství. Důvodem byl zejména loňský propad cen povolenek oproti předchozímu roku kvůli recesi. Ta srazila průmyslovou výrobu, a tím také zájem společností o nákup.

"V roce 2008 byly ceny povolenek výrazně vyšší. V červnu 2008, kdy byly na maximu, stála povolenka okolo třiceti eur," řekl analytik APT Business Group Pavel Vraštil. Po většinu roku 2008 se podle něj cena pohybovala nad dvaceti eury, v minulém roce ale spadla asi na 12 eur (zhruba 310 Kč).

ČEZ prodal podle své výroční zprávy za minulý rok celkem 4,066 milionu povolenek, zatímco o rok dříve to bylo 3,215 milionu. Jedna emisní povolenka představuje právo vypustit jednu tunu oxidu uhličitého.

Celkové emise oxidu uhličitého firem zapojených do obchodování s emisními povolenkami v ČR v loňském roce klesly proti roku 2008 o devět procent na 73,8 milionu tun, uvedl už dříve Operátor trhu s elektřinou.

Podle ekologického sdružení Centrum pro dopravu a energetiku vede loňský žebříček tuzemských firem, které na povolenkách vydělaly nejvíce, hutní společnost ArcelorMittal. Firmě zbylo 2,3 milionu povolenek navíc v celkové hodnotě 849 milionů korun. Také ČEZ dostal o 2,2 milionu povolenek více než potřeboval, a sice v celkové hodnotě 816 milionů korun, uvedlo CDE.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!