11. března 2014 13:44 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zisk Kellnerova Home Creditu se drtivě propadl. Kvůli ruským regulacím

Petr Kellner na oficiálním snímku z roku 2007. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Kellner na oficiálním snímku z roku 2007. | foto: Lidové noviny

PRAHA Poskytovateli spotřebitelských úvěrů Home Credit loni klesl zisk o 36 procent. Za prudkým propadem je zejména zpomalení růstu v Rusku. Firmě ze skupiny PPF Petra Kellnera se však dařilo v Asii a čistý zisk tak činí 324 milionů eur (zhruba 8,9 miliardy korun).

V Rusku růst zisku přibrzdily ekonomické tlaky a zásadní regulatorní reforma trhu spotřebitelského financování, uvedl Home Credit v tiskové zprávě.

Ziskovost skupiny naopak podpořilo rozšíření působnosti Home Creditu v Číně, expanze regionálních poboček v Kazachstánu, solidní výkony na Slovensku a částečně i v Bělorusku. Díky expanzi na asijských trzích se podíl Ruska na celkových výsledcích skupiny dlouhodobě snižuje.

"Loni vzrostl podíl asijských aktivit na zisku celé skupiny. Významně jsme posílili přítomnost v Číně, kde poskytujeme úvěry již ve 14 provinciích. V Kazachstánu jsme otevřeli řadu nových poboček, které nám umožnily zvýšit objem klientských depozit. Také jsme úspěšně nastartovali zcela nový byznys v Indonésii a na Filipínách," komentoval výsledky generální ředitel skupiny Home Credit Jiří Šmejc.

ČTĚTE TAKÉ:

Provozní výnosy se meziročně zvýšily o 43 procent na 2,5 miliardy eur (přes 68 miliard korun). Čisté úvěrové portfolio vzrostlo o desetinu na 7,2 miliardy eur (197 miliard korun) a hodnota klientských depozit vzrostla o osm procent na 5,1 miliardy eur (139 miliard korun).

Počet distribučních míst se zvýšil o 27 procent na téměř 140 tisíc. Celková aktiva se držela na stabilní úrovni a činila 9,3 miliardy eur (254 miliard korun).

V Rusku narostlo čisté úvěrové portfolio o pětinu na 286 miliard rublů (155 miliard korun), objem depozit se zvýšil o 31 procent na 215 miliard rublů (116 miliard korun). V důsledku snížení kvality aktiv na ruském trhu, které postihlo celý finanční sektor, klesl čistý konsolidovaný zisk ruského Home Creditu o 42 procent na 11 miliard rublů (šest miliard korun).

Úvěrový gigant

Home Credit, založený v roce 1997 v Česku, je jedním z předních poskytovatelů spotřebitelského financování ve střední a východní Evropě, Společenství nezávislých států a Asii.

Působí v Česku, na Slovensku, v Rusku, Bělorusku, Kazachstánu, Číně, Indii, Indonésii a nyní rozvíjí aktivity na Filipínách. Firma na konci loňského roku zaměstnávala 51 400 lidí, aktivních klientů měla 7,7 milionu.

Majoritním vlastníkem (86,6 procenta) skupiny Home Credit je PPF, jedna z největších investičních skupin ve střední a východní Evropě. Hlavním majitelem PPF je podnikatel Petr Kellner. Minoritním akcionářem Home Creditu (13,4 procenta) je investiční holdingová společnost EMMA OMEGA vlastněná Šmejcem.

Lidovky.cz, ČTK