5. srpna 2009 10:07 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zisk Komerční banky příjemně překvapil, klesl 'jen' o desetinu

Komerční banka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Komerční banka | foto: Lidové noviny

PRAHA Komerční bance klesl v pololetí konsolidovaný čistý zisk meziročně o 10 procent na 5,8 miliardy korun. V tíživém období ekonomické krize výkon banky ovlivnilo především horší splácení úvěrů. Přesto výrazně překonala očekávání trhu, který počítal se ziskem o 400 milionů méně

Z jiných velkých bank v tuzemsku Česká spořitelna v pololetí meziročně snížila čistý zisk o 4,4 procenta na 6,3 miliardy korun a UniCredit o takřka polovinu na 1,2 miliardy korun. ČSOB zveřejní výsledky hospodaření ve čtvrtek. Akcie Komerční banky na pražské burze kolem 9:30 rostly o 4,4 procenta na 3287 korun.

Komerční banka uvedla, že její výsledky ovlivnilo náročné ekonomické prostředí v České republice, které v porovnání s předchozími roky zpomalilo růst výnosů a zvýšilo rizikové náklady. "K dosažení solidního výsledku Komerční banky přispělo úspěšné řízení provozních nákladů a pokračující úvěrování české ekonomiky," doplnila.

Zhoršující se splácení úvěrů se projevilo v růstu takzvaných nákladů rizika o 210 procent na 2,83 miliardy korun. První známky recese se začaly projevovat u úvěrů pro malé podniky a spotřebitelských úvěrů. Objem rizikových nákladů se nicméně v porovnání s prvním čtvrtletím snížil, protože úvodní měsíce roku ovlivnil krach velké energetické firmy Moravia Energo.

Čistý zisk francouzské banky Société Générale, většinového majitele KB, se v letošním druhém čtvrtletí meziročně snížil o 52 procent na 309 milionů eur (zhruba osm miliard Kč) kvůli nákladům souvisejícím se špatnými úvěry a rizikovými aktivy. Čtvrtletní zisk nicméně výrazně překonal očekávání analytiků, kteří jej podle průzkumu agentury Reuters odhadovali na 97 milionů eur.

Lidovky.cz, ČTK