Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
27. dubna 2011 14:50 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zisk majitele Novy překvapivě prudce vzrostl

Adrian Sarbu, prezident a generální ředitel CME | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Adrian Sarbu, prezident a generální ředitel CME | foto: CME

HAMILTON/PRAHA Americké mediální společnosti Central European Media Enterprises (CME), která v Česku vlastní televizi Nova a další stanice, vzrostl v prvním čtvrtletí provozní zisk před odpisy (OIBDA) meziročně na 14,2 milionu USD (232,5 milionu Kč) z 0,8 milionu USD. V Česku se OIBDA mírně zvýšil o 2,2 procenta na 22,67 milionu USD. Vyplývá to ze zprávy společnosti.

Tržby CME za tři měsíce do konce března stouply o 20 procent na 172,8 milionu USD, z toho v ČR o 6,3 procenta na 57,706 milionu USD. Firma však zůstala v provozní ztrátě, i když ta se snížila o téměř 60 procent na 7,7 milionu USD.

Čtěte také:

Výsledky za první čtvrtletí zahrnují bulharskou firmu bTV, kterou CME koupila loni v dubnu. Nezahrnují ukrajinské operace, které firma ve stejném měsíci prodala.

Příčiny a efekt růstu
Prezident a generální ředitel Adrian Sarbu v prohlášení uvedl, že k výraznému zlepšení hospodaření firmy přispělo zvýšení počtu diváků a posílení vedoucí pozice na trzích, ale také kontrola nákladů. Pozitivně se do hospodaření promítly rovněž koupě bTV a růst v divizích Media Pro Entertainment a New Media Division.

Co je CME?

CME působí v oblasti médií a zábavy v šesti zemích střední a východní Evropy. Televizní stanice má v Bulharsku (bTV, bTV Cinema, bTV Comedy, Pro.bg a Ring.bg), Chorvatsku (Nova TV), Česku (TV Nova, Nova Cinema, Nova Sport a MTV Czech), Rumunsku (PRO TV, PRO TV International, Acasa, PRO Cinema, Sport.ro a MTV Romania), na Slovensku (TV Markíza a Doma) a ve Slovinsku (POP TV, Kanal A a POP Brio).

"Udrželi jsme silnou likviditu, což nám umožnilo odkoupit náš dluh ve výši 24 milionů USD a refinancovat dluhopisy v hodnotě 206,3 milionu USD, splatné v roce 2013. Jsme přesvědčeni, že v roce 2011 porostou trhy s televizní reklamou ve všech zemích, kde působíme," uvedl Sarbu.

U slovenských televizí se provozní ztráta společnosti před odpisy snížila na 2,5 milionu z 3,3 milionu USD před rokem. V divizi New Media, kam spadá třeba internetová služba Voyo, ztráta klesla o více než polovinu na 1,6 milionu USD. Produkční a distribuční divize Media Pro Entertainment vykázala zisk 724.000 USD po ztrátě 2,03 milionu USD v prvním čtvrtletí 2010.

Překvapující výsledky
"Firma překvapila zejména v oblasti tržeb, které překonaly tržní odhady. Na všech trzích kromě Rumunska došlo k jejich růstu, takže se zdá, že mediální trh se konečně dobral dlouho očekávanému růstu," komentoval výsledky analytik společnosti Cyrrus Ondřej Moravanský.

Mírně pozitivním překvapením jsou podle něj výnosy produkční divize MediaPro, naopak zklamáním jsou vyšší než očekávané náklady. Rozdíl však prý není tak velký, aby překonal pozitivní překvapení u tržeb.

Klíčovou je pro CME podle Moravanského i nadále skupina stanic kolem TV Nova. V oblasti tržeb tvoří přibližně třetinu a provozní zisk před odpisy OIBDA za ČR je téměř dvojnásobný proti OIBDA celé skupiny CME. "Očekávání trhu (pro další období) jsou po těchto výsledcích mírně optimistická s tím, že se snad již nastartoval mírný růst reklamního trhu ve střední Evropě," dodal Moravanský.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!