13. listopadu 2013 10:52 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zisk pivovaru Carlsberg zasáhla slabá poptávka ve východní Evropě

Dánský pivovar Carlsberg | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dánský pivovar Carlsberg | foto: Reuters

KODAŇ Provozní zisk dánského pivovaru Carlsberg se ve třetím čtvrtletí snížil o 4,5 procenta na 3,4 miliardy dánských korun (zhruba 12 miliard Kč) kvůli prudkému poklesu poptávky ve východní Evropě. Oznámila to ve středu podle agentury Reuters firma.

Čtvrtletní tržby klesly rovněž o 4,5 procenta na 18 miliard dánských korun. Společnost potvrdila odhad provozního zisku a tržeb pro celý letošní rok. Zhoršila však výhled pro ruský trh s pivem kvůli tamním omezením pro prodej alkoholu.

Tržby ovlivnil nepříznivý vývoj devizových kurzů

Ve východní Evropě se tržby propadly o 21 procent, ačkoli analytici očekávali pokles o necelých deset procent. Asijské tržby namísto desetiprocentního nárůstu předpokládaného analytiky zůstaly beze změny, a to kvůli nepříznivému vývoji devizových kurzů. Carlsberg nicméně nadále předpokládá, že jeho celoroční provozní zisk se bude pohybovat kolem deseti miliard dánských korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Carlsberg je čtvrtým největším producentem piva na světě. Mezi jeho nejznámější značky patří Carlsberg, Tuborg, San Miguel či Kronenbourg. Firma úzce spolupracuje s Budějovickým Budvarem, který je od června 2007 výhradním importérem Carlsbergu do České republiky. Carlsberg se naopak stará o prodej produktů Budvaru na některých zahraničních trzích.

Lidovky.cz, ČTK

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?