18. února 2019 14:06 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pronajímání více bytů jen se ‚živnosťákem‘ a provozovnou? Stát chce regulovat Airbnb i obchod s chudobou

Pronájem bytu – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pronájem bytu – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravilo novelu živnostenského zákona, podle které by si museli pronajímatelé tří a více bytů v jednom domě zařídit živnostenský list. Tato změna má omezit kšeftování některých lidí, kteří skupují levné byty, předraženě je pronajímají chudým a v podstatě žijí z jejich sociálních dávek.

„Úprava by se měla dotknout pronajímání více než tří bytů v domech s více než třemi bytovými jednotkami,“ řekl pro pondělní Pražský deník mluvčí ministerstva Milan Řepka. Novela podle Řepky existuje zatím pouze v pracovní podobě. Úřad ji zaslal dalším ministerstvům, které ji nyní budou připomínkovat.

V případě, že se povinnost vlastnit živnostenský list opravdu zavede, budou pronajímatelé pod větší kontrolou a rovněž budou muset danit své příjmy. Kvůli novele by měli mít také označenou provozovnu, kterou nahlásí na živnostenský odbor konkrétního městského či obecního úřadu.

Tento návrh ministerstvo průmyslu vypracovalo zejména kvůli tomu, aby omezilo kšeftování některých lidí, kteří v chudých oblastech skupují levné byty a následně je předraženě pronajímají.

Kromě toho novela dopadne také na majitelé nemovitostí, kteří je pronajímají přes Airbnb. Tato služba čelí kritice kvůli tomu, že údajně v evropských městech škodí realitnímu trhu a zdražuje hodnotu nemovitostí.

Otázkou však zůstává, zda by na situaci novela něco změnila. „Pokud jde o trh s chudobou, tam by živnostenský list spolu s dalšími opatřeními mohl něco změnit, ale u Airbnb ne,“ uvedl pro Pražský deník Milan Taraba ze Sdružení nájemníků. Hlavním problémem je podle něj totiž nedostatek bytů.

MPO dostalo tuto změnu za úkol na kulatém stole pořádaném ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou. Už minulý týden přitom Maláčová potvrdila, že základní podoba návrhu je již připravená.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!