Úterý 2. června 2020svátek má Jarmil 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pronajímání více bytů jen se ‚živnosťákem‘ a provozovnou? Stát chce regulovat Airbnb i obchod s chudobou

Pronájem bytu – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pronájem bytu – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravilo novelu živnostenského zákona, podle které by si museli pronajímatelé tří a více bytů v jednom domě zařídit živnostenský list. Tato změna má omezit kšeftování některých lidí, kteří skupují levné byty, předraženě je pronajímají chudým a v podstatě žijí z jejich sociálních dávek.

„Úprava by se měla dotknout pronajímání více než tří bytů v domech s více než třemi bytovými jednotkami,“ řekl pro pondělní Pražský deník mluvčí ministerstva Milan Řepka. Novela podle Řepky existuje zatím pouze v pracovní podobě. Úřad ji zaslal dalším ministerstvům, které ji nyní budou připomínkovat.

V případě, že se povinnost vlastnit živnostenský list opravdu zavede, budou pronajímatelé pod větší kontrolou a rovněž budou muset danit své příjmy. Kvůli novele by měli mít také označenou provozovnu, kterou nahlásí na živnostenský odbor konkrétního městského či obecního úřadu.

Tento návrh ministerstvo průmyslu vypracovalo zejména kvůli tomu, aby omezilo kšeftování některých lidí, kteří v chudých oblastech skupují levné byty a následně je předraženě pronajímají.

Kromě toho novela dopadne také na majitelé nemovitostí, kteří je pronajímají přes Airbnb. Tato služba čelí kritice kvůli tomu, že údajně v evropských městech škodí realitnímu trhu a zdražuje hodnotu nemovitostí.

Otázkou však zůstává, zda by na situaci novela něco změnila. „Pokud jde o trh s chudobou, tam by živnostenský list spolu s dalšími opatřeními mohl něco změnit, ale u Airbnb ne,“ uvedl pro Pražský deník Milan Taraba ze Sdružení nájemníků. Hlavním problémem je podle něj totiž nedostatek bytů.

MPO dostalo tuto změnu za úkol na kulatém stole pořádaném ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou. Už minulý týden přitom Maláčová potvrdila, že základní podoba návrhu je již připravená.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.