Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN

Diskuse k článku

Pronajímání více bytů jen se ‚živnosťákem‘ a provozovnou? Stát chce regulovat Airbnb i obchod s chudobou

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravilo novelu živnostenského zákona, podle které by si museli pronajímatelé tří a více bytů v jednom domě zařídit živnostenský list. Tato změna má omezit kšeftování některých lidí, kteří skupují levné byty, předraženě je pronajímají chudým a v podstatě žijí z jejich sociálních dávek.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Balcar 19.2.2019 9:30

Hlavně "malý a levný stát, který nikoho neotravuje.", že Andreji?

Takhle vypadá Babišova reálné vládnutí uplynulých 5 let: utahování šroubů. Na letošek je v rozpočtu naplánováno o 16 tisíc státních zaměstnanců navíc.

T. Prochazka 19.2.2019 8:12

To hlavni jsem tady nenasle. Vsichni se tu bavi o dani a ze ta uz se plati a nebo spis neplati, protoze je maly zisk. Ale na to hlavni zapominate.

Pokud pronajem spadne pod zivnost musite navic platit zdravotni a socialni pojisteni, ktere se plati at uz vydelavate nebo ne. Vzdy se plati alespon minimalni.

A pojisteni je mnohem vyssi nez dan.

P. Balcar 19.2.2019 9:35

Zatlačil jsem slzu, jak MPO bojuje proti kšeftování a daňovým únikům. Nahlašovat živnost a zase ji přerušovat podle toho jak budou byty zrovna obsazené to asi bude ta babišova nová strategie nikoho neotravovat.

M. Pechar 18.2.2019 20:50

Štíhlý stát? Neprsil se tím náhodou nedavno Babiš? A zase tu máme další vopruz, daně... inu levice. Okrást koho může.

J. Novák 19.2.2019 5:11

No, Pechar, možná to nevíte, ale když pronajímáte byť jeden byt, tak jste povinen přiznávat příjmy z takového pronájmu. Takže nic nového, co by vymyslela současná vláda, ale již letitá součást zákona o dani z příjmu. Podle článku jde o technickou změnu, která by se týkala lidí, kteří pronajímají tři a více bytů. O tom, že by se nějak měnila daňová povinnost či že by se daň zvyšovala, není v článku ani zmínka. Ale to vše je evidentně nad možnosti vašeho chápání, že, Pesar? Hlavní je, že si kopnete, i když si okopáváte vlastní kotníky a předvádíte svoji hloupost.

P. Balcar 19.2.2019 9:38

Možnosti vašeho chápání evidentně přesahuje fakt, že se živnostenským listem se nepojí pouze daně z příjmu fyzických osob.

"... předvádíte svoji hloupost."

J. Novák 20.2.2019 4:27

Neříkejte! A to, že se živnostenský list pojí jen s placením daní, jsem měl napsat podle vás, Balcar, asi tak kde? Možná by bylo dobré, kdybyste si "nepřivymýšlel" k příspěvkům jiných něco, co tam není. Nebo to tak děláte běžně, že jiným vkládáte do úst něco, co neřekli, ale vám by se hodilo, kdyby to bývali řekli? :))

P. Balcar 20.2.2019 7:22

Už ani neudržíte, že o ničem jiném nepíšete v předchozím příspěvku.

J. Novák 21.2.2019 3:53

Balcar, já nemohu za to, že nechápete psaný text.

P. Balcar 21.2.2019 6:32

Žvásty, Novák! Za to jakého ze sebe děláte blbce, nikdo jiný než vy nemůže!

J. Novák 22.2.2019 3:25

Nechápete psaný text, tak se holt vztekáte a házíte kolem sebe nadávkami. To nic, Balcar, možná by to u vás spravil čípek. A pokud by nepomohl, zkuste lékařskou pomoc.

P. Balcar 22.2.2019 9:33

Blábolíte.

M. Pechar 25.2.2019 22:51

Hezky jste se rozkecal, Novák. Jen kdyby to bylo k něčemu, o čem jsem psal. To neumíte, Novák, že?

J. Novák 26.2.2019 4:09

Nemohu za to, že nechápete psaný text, Pechar.

V. Petr 18.2.2019 20:16

Tak ať příspěvek na bydlení omezí a prolém bude vyřešen.

Kdo nechce pracovat ať nejí a nebydlí. Pod mosty je zatím místa dost!

K. Jakubec 18.2.2019 20:47

Omezení příspěvku na bydlení by citelně zasáhlo byznys p. Bakaly. Z toho důvodu je to takřka neprůchodné...

J. Novák 19.2.2019 5:12

A na to jste přišel jak?

K. Jež 18.2.2019 20:00

Příjmy z pronájmu jsou tak nízké, že nejdou danit, protože není zisk. Nepokryjí ani náklady na základní údržbu nemovitosti. Ti chudáci nájemníci volí takové zlodějské retardy, kteří je tak zdanili, že jim na nájem nezbývá. Bývá v civilizovaném světě zvykem aby se investice do nemovitosti vrátila na náju za 10 let. Takže byt cca 1 milion a cca 10 let to je 120 měsíců to je 8333 Kč čistého pro majitele nemovitosti po odečtení provozních nákladů a daní. ::)) Nájemné by tedy v takovém bytečku bylo cca 15 000 Kč měsíčně bez energií ap. A to v bytečku s pořizovací cenou cca 1 mil. ::)))) A to mimo Prahu samozřejmě. V Praze je milon tak na párek a jednu bezzubou děvku. Nemluvím o tunelech ve spolupráci s obcí s ubytovnami.

K. Jakubec 18.2.2019 20:53

Daně a pozice země s levnou pracovní silou zde byly nastaveny v 90. letech za boha pravice profesora Klause....a je to struktura , která se mění ze všeho nejhůře.

V. Němčák 18.2.2019 22:45

To asi těžko. Výnosnost investice do nemovitostí (pokud to není náhodná spekulace) se počítá řádově v 5 max. 7 procentech. Když nebudeme počítat zhodnocení nemovitost v čase tak jsme na návratnosti z nájmu cca 20 let (když bychom počítali se zhodnocením, tak je to ještě déle). A to je standart i v západní Evropě. Takže Vaše představy jsou absolutně zcestné.

K. Jež 18.2.2019 23:01

Standard kdekoliv ve světě je 10 let návratnost investice do nemovitosti v případě pronájmu na bydlení. Tak to je a tak s tím počítá i ekonomika. To vaše výmysly jsou zcestné. Za 20 let je nemovitost vybydlená a zralá k rekonstrukci, takže byste nevydělával nikdy.

V. Němčák 18.2.2019 23:15

Já mluvím o návratnosti investice to znamená, že do nemovitosti průběžně investujete (část výnosů) a po 20-25 letech je v obdobném stavu, jako na začátku a máte ji zaplacenou. Ano pokud se svým majetkem zachazite tak, že ho zdimate a poté je vybydleny, jak to dělají současní "podnikatelé" s chudobou tak ano.

Ale pokud by podle Vás byl výnos z nemovitostí byl 10% a více, tak by nikdo nedělal nic jiného. V celé Evropě se nemovitosti berou jako bezpečná investice s výnosem cca 5%. To je prostě fakt.

K. Jež 18.2.2019 23:26

Píšete absolutní nesmysly nemající hlavu ani patu. Pokud budu počítat s návratností 25 let (to je současý stav v ČR) a ještě to, co budu dostávat budu vrážet do oprav sockami zničeného bydlení, tak se mi investice nevrátí nikdy. Reálné nájemné v ČR mimo Prahu za 2+1 je minimálně 15 000 kč bez energií atd., respektive by takové být mělo. Pak by ho šlo i danit a něco i možná reinvestovat. Investovat neznamená prodělávat, nebo mít zisk na nule. Ta nemovitost se musí do 10. let zaplatit, aby to celé mělo vůbec smysl. Pořizovat nemovitost s tím, že za 25 let budu na nule a začnu vydělávat je ekonomicky a logicky absolutně nesmyslné. A celý tento trh absolutně křiví příspěvky na bydlení. Ty je nutno bez náhrady zrušit. A samozřejmě ubytovny, protže ubytovny jsou ta zlodějina, nikoliv nájemní bydlení. A pak se zjistí, že bydlení nájemníkům dotují majitelé bytů.

V. Němčák 19.2.2019 14:11

Právě, že nesmysly píšete Vy. Dle Vaší teorie by v pražském bytě, řekněme mírně nadprůměrném (v ceně 5mil.) by dle Vás měl být čistý nájem 42 tisíc (z energiemi tedy cca 50). Jste úplně mimo realitu. Nájem v tomto případě 25-30 tisíc a z toho cca 1/3 reinvestice zpět do nemovitosti. Za 20 let máte zpět 5 mil. a byt v hodnotě 7-10 (v závislosti na růstu realitního trhu). Tak Vaše teorie nesedí nikde v Evropě aby roční nájemné bylo 1/10 ceny. Stane se to ve výjimečných případech u komerčních nemovitostí, ale v žádném případě ne u bytů.

M. Bartak 18.2.2019 18:46

A nestacilo by pro zacatek zrusit prispevek na bydleni? Alespon trochu by to ten pokriveny trh s najmy narovnalo..

Ono nekdy musi byt nejprve hure, aby pak bylo lepe..

Ale chapu, ze se hned ozvou ochranci socialne slabych s argumentem: "co by jste delal na jejich miste - neboli, co by jste delal, kdyby jste nebyl svedomity a pracovity , ale byl by jste nezodpovedny a liny)

K. Jakubec 18.2.2019 21:10

Pravda , taky bych je zrušil . I za cenu sociálních nepokojů . Situace by se pročistila a třeba by se ukázalo , že mezi čínským zaměstnancem a tím českým není už tak velký rozdíl , jak byl před třiceti lety....

J. Novák 19.2.2019 5:16

No, Bartak, pokud by ti "ochranci socialne slabych" nebyli takový hlupáci, jako jste vy, tak by určitě neargumentovali slovy "co by jste delal na jejich miste - neboli, co by jste delal, kdyby jste...", ale slovy: "co byste dělal na jejich místě - neboli, co byste dělal, kdybyste...". Bartak, říká se tomu podmiňovací způsob slovesný a učí se to tak někdy v 6.-7. třídě ZŠ. Hele, že vy jste tehdy chyběl, muhehe?

M. Pechar 27.2.2019 1:15

No, Novák, oslovujte druhé česky. Vy máte to buranství možná v krvi, ale zkuste alespoň předstírat, že byli vaši rodiče slušní lidé a vychovali vás tak. Oslovujeme pátým pádem, PANE NOVÁKU. Nebo máte tu zavšivenou buranskou mentalitu tak v krvi, že se budete chovat jako prase? Gratuluji.

K. Jež 18.2.2019 17:47

A chudí nájemníci budou své bohaté domácí bonzovat na základě bonzkarty vydané babišbonzministerstvem roskomnadzorgerontbonzblokem a každý úspěšný bonz bude ohodnocen otepí slámy k důchodu navíc.

J. Novák 19.2.2019 5:22

Koukám, Jež, že vám je.e čím dál tím více... Hele, měl byste s tím buď přestat nebo si sehnat jiného dodavatele, který by vám dodával kvalitnější matroš. To, co do sebe perete nyní, musí být hrozné svinstvo.


Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...