Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 10 °C občasný déšť Předplatné LN

Diskuse k článku

Pronajímání více bytů jen se ‚živnosťákem‘ a provozovnou? Stát chce regulovat Airbnb i obchod s chudobou

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravilo novelu živnostenského zákona, podle které by si museli pronajímatelé tří a více bytů v jednom domě zařídit živnostenský list. Tato změna má omezit kšeftování některých lidí, kteří skupují levné byty, předraženě je pronajímají chudým a v podstatě žijí z jejich sociálních dávek.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kotala 18.2.2019 17:35

Souhlas. S lichváři s byty je třeba zatočit.

R. Kolacek 18.2.2019 17:03

Nejvíc "pravicové" Burešovo strašidlo operuje s pojmy jako jsou předražené nájmy a byznys s chudobou. :-) Business s chudobou drží při životě pouze stát tím, že někomu platí bydlení a to velice štědře. Celé Horní náměstí v Olomouci je toho jasným důkazem - bydlí zde v "sociálních bytech" pouze romové. Bureš bez regulací žít nemůže on totiž na dotacích a regulacích žije.

R. Vacek 18.2.2019 17:00

A já myslel, že danit příjmy z pronájmu se musí i dnes. A navíc kvůli dávkám úřady ví, kdo byt pronajímá a s kým má "sociální případ" smlouvu. Takže se spíš jedná jen o další zbytečný zákon, který má znepříjemnit život.

K. Jež 18.2.2019 17:55

Myslel jste špatně. Příjmy z pronájmu jsou tak nízké, že nejdou danit, protože není zisk. Nepokryjí ani náklady na základní údržbu nemovitosti. Ti chudáci nájemníci volí takové zlodějské retardy, kteří je tak zdanili, že jim na nájem nezbývá. Bývá v civilizovaném světě zvykem aby se investice do nemovitosti vrátila na náju za 10 let. Takže byt cca 1 milion a cca 10 let to je 120 měsíců to je 8333 Kč čistého pro majitele nemovitosti po odečtení provozních nákladů a daní. ::)) Nájemné by tedy v takovém bytečku bylo cca 15 000 Kč měsíčně bez energií ap. A to v bytečku s pořizovací cenou cca 1 mil. ::)))) A to mimo Prahu samozřejmě. V Praze je milon tak na párek a jednu bezzubou děvku. Nemluvím o tunelech ve spolupráci s obcí s ubytovnami.

J. Novák 19.2.2019 5:30

No, Jež, to ovšem žijete v omylu. Nájemné je příjem a jako takový se daní. A máte celkem jasně dané odpočitatelné položky, které můžete uplatnit v přiznání daně z nájmu. Pro vaši informaci přikládám odkaz na článek, který velmi přijatelnou formou vysvětluje danou problematiku, takže byste to mohl pochopit dokonce i vy, Jež.

J. Tachovsky 18.2.2019 16:39

To by me zajimalo, jak to chteji uhlidat. Nejspis budou chtit po najemnicich, aby to napraskali.

M. Rozbořil 18.2.2019 16:37

A budeme první v Evropě: živnost - pan domácí. To nebylo ani za časů Matěje Broučka, blahé paměti.

J. Jurax 18.2.2019 16:37

No jo, další státní buzerace ... stát prý nedokáže vybrat daň z příjmů z pronájmu, tak vymyslí zákonnou buzeraci ... a navíc z pronajímatele vyrazí sociální a zdravotní ...

Přitom problém nedostatku bytů a drahých pronájmů takhle nevyřeší. Protože vícenáklady pronajímatel promítne do výše nájmů.

Blbost se opět pokouší vykvést rudými květy ...

J. Kotala 18.2.2019 15:46

A proč byty nekoupí stát, když je to tak výnosné.

P. Šujan 18.2.2019 15:56

.. nebo proč nějaké nepostaví ???

... a proč ty postavené prodal ?????

G. Vít 18.2.2019 16:36

Nakonec postaví, bude to ale trvat. Postavené prodal, protože po převratu vládla taková móda, stavět se pravicově a ekonomicky vůči línému levicovému obyvatelstvu :)

S. Trolljegeren 18.2.2019 15:58

Jste vážně tak hloupý, nebo se tak jen děláte?

P. Veselý 18.2.2019 15:32

Už zbývá jen zahrát Internacionálu soudruzi.

Vlastně vy máte už teď Ódu na radost.

Ale levičáci jste pořád stejný...

V. Petr 18.2.2019 20:20

https://www.youtube.com/watch?v=jYKPQLtskXQ

J. Novák 18.2.2019 15:23

Mám pocit, že eSTéBácké hovado mlelo cosi o "malém a levném státu, který nikoho neotravuje". :-P

L. Mokry 18.2.2019 15:09

Typický bolševický pendrek. Stát není schopen uhlídat nějaký marginální problém (ale dostatečně mediálně a voličsky vděčný) - předražené nájemné sociálně slabým (i když na to přece už je zákonná regulace), tak nejlépe to zreguluje zákonem, který nejvíce stejně postihne majoritu slušných pronajímatelů, a z důvodu jejich zvýšených nákladů nakonec nájemce.

AIRBNB je jen záminka - vždyť už dnes je jasné stanovisko FÚ, že pronajímání přes AIRBNB je podnikáním, tedy musí být ŽL. Na to není třeba měnit zákon.

Proč by měl majitel domu s 3 a více byty být považován za podnikatele (tedy z výnosu majetku, nikoli podnikání, platit soc+zdrav) a jiný majitel 3 bytů ne?

Sám mám 3 a více bytů na nájem ("naštěstí" v různých domech), sám jeden občas pronajmu přes AB (mám ŽL) - vím čem mluvím.

Taky mi vadí ta bolševická rétorika "výhodně koupil levný byt" a "předraženě pronajal", kterou novinářští levičáci nekriticky přebírají do svých článků. Zkuste dnes koupit "levný" byt a "předraženě" jej pronajmout.

 • reagovat
 • nahlásit příspěvek
 • P. Šujan 18.2.2019 15:25

  Souhlasím s Vámi až na jedno - na pronájem nemůže být ŽL, protože pronájem není živnost - tak to bohužel je. Příjmy se daní zvláštní sazbou daně - 15% a můžete si uplatnit 30% paušálních výdajů. Neplatíte zdravotní a sociální.

  Chystaná novela ŽZ to má změnit - a o to tu jde :)

  Pronajímatel přesune vzniklé náklady na nájemce, nájemce si řekne o vyšší dávku a stát pronajímateli vrátí to, co od něho vybral - je to tedy celé nesmysl, ale hezky to vypadá u voličů :)

  G. Vít 18.2.2019 16:33

  Protože 3 a více bytů v jednom bytovém domě, má jedině podnikatel s pronájmy. Jiný majitel 3 a více bytů na různých místech jím být nutně nemusí. Taky mi vadí ta modrobolševická rétorika o levičáckých novinářích.

  J. Tachovsky 18.2.2019 16:46

  Ja mam v dome taky 3 byty a nepronajimam je. V jednom obcas prespi navsteva, v jednom bydlime a v jednom zimujou kytky.

  J. Jurax 18.2.2019 16:47

  "Protože 3 a více bytů v jednom bytovém domě, má jedině podnikatel s pronájmy. Jináý majitel 3 a více bytů na různých místech jím být nutně nemusí."

  A proč pronajímatel tří a více bytů v jednom baráku je jedině podnikatel s pronájmy a nikdy jinak, kdežto pronajímatel tří a více bytů ve více barácích jím být nemusí? Nechápu ...

  A ta "modrobolševická rétorika" o levičáckých novinářích se Vám nemusí líbit, ale mně přijde výstižná.

  G. Vít 18.2.2019 17:05

  Pokud chcete stanovit nějaké parametry, musíte zvolit ostrou hranici. Alternativa danému parametru je šmírování a donášení, s následnou úřední kontrolou. Čemu dáte přednost?

  J. Jurax 18.2.2019 17:20

  Furt nerozumím.

  Jaký je rozdíl mezi více než třemi byty v jednom baráku a ve více barácích? Proč stanovovat právě takový parametr?

  A proč probůh alternativou k "danému parametru je šmírování a donášení, s následnou úřední kontrolou"?

  G. Vít 18.2.2019 17:51

  Když budete podnikat v pronájmech, nebo žít z výnosů majetku, kde ten majetek budete obhospodařovat radši; mít několik bytů k pronájmu různě po městě, nebo v jednom domě, kde je těch bytů 120 na jedné adrese?

  J. Jurax 18.2.2019 18:45

  Jistě. Hezky odpovídáte, ale na něco jiného.

  Takže znovu: Proč si myslíte (a píšete), že pronajímatel tří a více bytů v jednom baráku je jedině podnikatel s pronájmy a nikdy jinak, kdežto pronajímatel tří a více bytů ve více barácích jím být nemusí?

  Proč si něco takového myslí zákonodárci zbytečno bádat, v zákonech logiku nehledejme, ale proč si to myslíte Vy?

  G. Vít 18.2.2019 19:57

  :-) Kde žijete? v nějaké společnosti, kde se nehraje na atributy sociálního statutu? Aby vám to opravdu nebylo divné, že někdo vlastní víc než 3 byty v jednom paneláku jen tak pro potěchu duše, musel byste vyrůst v Koldomě. Samozřejmě že ten, kdo žije z pronájmů, mezi svými nájemníky nebydlí. Takové domy v Česku nejsou. Byly, před 100 lety. Možná jsou ještě v Paříži nebo v NY.

  J. Jurax 18.2.2019 22:48

  Jsou. Znám minimálně jeden takový. Majitel jej získal v restitucí, v jednom bytě bydlí, v druhém tuším dcera a zbývajících šest pronajímá.

  V. Košťál 18.2.2019 19:24

  Rozumím tomu tak, že má-li je ve více barácích, lépe ve více lokalitách, může se mezi nimi z nějakých důvodů stěhovat a částečně využívat pro sebe, u více bytů v jednom domě je to velice nepravděpodobné.

  P. Boublíková 18.2.2019 15:02

  Příjmy z pronájmu se daní už teď jako kterékoliv jiné příjmy. Pokud chce stát omezit byznys s chudobou, nechť zruší příspěvky na bydlení a nájmy půjdou zákonitě dolů. Tyhle zbytečné regulace trhu nemají smysl. Majitel bytů může část majetku převést na příbuzné, takže každý bude formálně pronajímat max. 3 byty, obejít se dá ledacos.

  P. Šujan 18.2.2019 14:54

  Takže se daň z pronájmu a následné sociální a zdravotní promítne do nájmu a zase na tom budou biti ti nejchudší :( ... a vláda vybere více peněz a bude opět nejlepší

  ... a veřte - ANO - bude líp !


  Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

  Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

  Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  Otevřeme školy, vše ostatní počká, říká ministr zdravotnictví Arenberger

  Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (16. dubna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

  Premium Ministr zdravotnictví Petr Arenberger po týdnu ve funkci poodhaluje další vývoj boje s pandemií, prioritou zůstává...

  Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

  ekonom Tomáš Havránek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

  Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...