14. srpna 2009 12:06 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Živnostníkům se už letos zvýší paušály, na daních zaplatí o miliardy méně

Daňové přiznání - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daňové přiznání - ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PRAHA Živnostníci budou moci v budoucnu uplatňovat vyšší výdajové paušály, které mohou využít místo toho, aby podrobně dokládali své výdaje, které si odečítají ze základu daně. Příslušnou novelu zákona dnes podepsal prezident republiky Václav Klaus.

Podnikatelé budou moci nové limity využít zpětně již za letošní rok. U řemeslníků nebo zemědělců se paušály zvyšují na 80 procent z nynějších 60 procent, u ostatních živností na 60 procent. U příjmů z nájemného zůstanou na 30 procentech.

Ministr financí Eduard Janota již dříve s návrhem na zvýšení paušálů nesouhlasil. Podle něj připraví státní pokladnu o víc než dvě miliardy korun ročně.

Podnikatelé schválení návrhu již dříve přivítali, paušály využívá asi pětina z nich. Nemusejí tak vést mnohdy složité účetnictví, nýbrž evidují jen své příjmy a pohledávky. Místo výdajů si pak od nich odečítají výdajové paušály, tedy určité procento, které se odvíjí od typu živnosti.

Zvýšení daňových výdajových paušálů je součástí vládní novely zákona o povinném značení lihu. Do novely ho během projednávání ve sněmovně navrhl vložit poslanec ODS Michal Doktor.

Novela se původně dotýkala především novinek v povinném značení lihu. Mění například definici spotřebitelského balení lihovin. Nově se třeba bude spotřebitelským balením rozumět nejvýše šestilitrová nádoba s alkoholickým nápojem určená k prodeji konečnému spotřebiteli. Novela také upravuje způsob zacházení s páskami, kterými se alkohol označuje, i tresty za porušení zákona.

Záruku za vývozní úvěry poskytnou i běžné komerční banky

Prezident dnes podepsal i novelu zákona o pojišťování a financování vývozu se státní podporou, podle které budou moci firmám poskytovat státem podporované vývozní úvěry i běžné komerční banky. Změna zákona, na které spolupracovalo ministerstvo průmyslu a obchodu s ministerstvem financí, je součástí protikrizového plánu vlády.  

Státní podporu vývozu nyní zprostředkovává státem vlastněná Česká exportní banka (ČEB). Poskytuje a financuje vývozní úvěry a další služby, jež s exportem souvisejí.

Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?