23. ledna 2012 12:32 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zkáza Concordie potopí zisk německé zajišťovny

Costa Concordia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Costa Concordia | foto: Reuters

BERLÍN Německá zajišťovna (pojišťovna pojišťoven) Hannover Re očekává v souvislosti s nedávnou havárií výletní lodi Costa Concordia vysokou ztrátu. Předběžně ji odhaduje na desítky milionů eur.

Loď narazila v pátek 13. ledna u italského ostrova Giglio na skaliska a převrhla se. Minimálně 13 lidí zahynulo, pátrání po pohřešovaných ale ještě neskončilo.

ČTĚTE TAKÉ:

Ztráta z pojistné události, která se vztahuje na poškození trupu lodi, se podle odhadů zajišťovny vyšplhá na 30 milionů eur (asi 764 milionů Kč). Zatím se ale nedá přesně určit, jak vysokou částku bude nutné vynaložit na pojištění odpovědnosti.

Experti zajišťovny při kalkulacích vycházejí z modelu, podle něhož by se mohla celková tržní ztráta dostat i nad 100 milionů eur. V takovém případě by na zajišťovnu připadala zhruba polovina, tedy kolem 50 milionů eur. Jde ale pořád o velmi hrubé odhady.

Zjednodušeně řečeno, zajišťovna je pojišťovna, která pojišťuje ostatní pojišťovny. To znamená, že jim nabízí podpůrné pojištění, které se použije v případě velké pojistné události. V takových situacích by totiž mohla být ohrožena finanční stabilita pojišťovny. Při využití záložního krytí se tak riziko pro pojišťovnu snižuje.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz