5. srpna 2011 13:39 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zklamaná EU: takovou reakci jsme nečekali

Oli Rehn | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oli Rehn | foto: Reuters

BRUSEL Trhy na dohody vzešlé z mimořádného summitu eurozóny o záchranných fondech pro zadlužené země nereagovaly tak, jak eurozóna a její lídři čekali. Připustil to dnes eurokomisař pro měnové záležitosti Olli Rehn na mimořádné tiskové konferenci.

Podle něj je nyní nezbytné tyto dohody co nejdříve realizovat. To by mělo pomoci trhy uklidnit.

Mimořádný summit se dohodl na posílení pravomocí současného záchranného fondu (EFSF) i toho budoucího (ESM). Nově by měly mít mimo jiné možnost kupovat dluhopisy na sekundárním trhu.

ČTĚTE TAKÉ:

"Trhy nereagovaly, jak jsme čekali či doufali, na opatření přijatá 21. července šéfy států a vlád eurozóny," řekl Rehn. Dodal ale také, že šíření napětí na trzích s dluhopisy napříč eurozónou není podloženo hospodářskými a rozpočtovými fundamenty.

"Na doladění pracujeme"
Rehn zdůraznil, že nyní experti Evropské komise, Evropské centrální banky a členských zemí horlivě pracují na doladění detailního rozpracování dohod ze zmiňovaného summitu.

Dokončení tohoto procesu podle Rehna zřejmě otázkou týdnů, hotovo by mohlo být počátkem září. Pak ještě bude následovat ratifikace v zemích eurozóny. Ta pak podle vedení komise musí být co nejrychlejší.

Schvalování ve členských zemích eurozóny by ale mohl zkomplikovat postoj Slovenska. Ministra financí Ivan Mikloš totiž dnes agentuře Reuters řekl, že Slovensko je proti dalšímu zvýšení kapacity evropských záchranných fondů EFSF a ESM.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
HLAVNÍ ÚČETNÍ – SLUŽEBNÍ AUTOMOBIL

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 45 000 - 50 000 Kč