5. dubna 2016 9:55 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zklamání Elona Muska. Tesla prodávala pod očekávání, neměla dost součástek

Nová podoba elektromobilu Tesla S. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová podoba elektromobilu Tesla S. | foto: Reuters

FREMONT (USA) Výrobce elektrických vozů Tesla Motors dodal v prvním čtvrtletí na trhy 14 820 vozů. To bylo o polovinu více než ve stejném období loňského roku. Prodej však zaostal za očekáváním firmy, která počítala s prodejem šestnácti tisíc vozů.

Slabší prodej způsobil nedostatek součástek, kvůli kterému musela automobilka omezit výrobu. Automobilka však potvrdila, že za celý letošní rok vyrobí 80 až 90 tisíc vozů. Loni prodala 50 580 vozů.

Prodej vozů negativně ovlivnil nedostatek součástek pro výrobu sportovně-užitkového vozu Model X v lednu a v únoru. Plně obnovit výrobu se podařilo až koncem března, napsala agentura Reuters.

Automobilka uvedla, že chyba byla na její straně, protože její Model X má příliš mnoho nové technologie a automobilka přecenila své schopnosti.

Původní verze Modelu 3 představená roku 2016, jehož prodej byla odložena.
Společnost Tesla Motors představila Model 3. Začne jej ale prodávat až na konci...

Tesla Motors nyní vyrábí dva modely s elektrickým pohonem. Je to sedan Model S a sportovně užitkový vůz Model X, který se začal prodávat loni v září. Před Modelem S vyráběla Tesla ještě sportovní Roadster, jeho výrobu ale v roce 2012 ukončila.

Minulý týden automobilka představila nový vůz Model 3, který se má začít prodávat koncem roku 2017. Tesla začala také přijímat objednávky na nový vůz, za tři dny získala 276 tisíc objednávek.

Tesla byla založena v roce 2003, doposud se jí však ani jednou nepodařilo vykázat celoroční zisk. Letos už ale firma zisk očekává.

ČTK