28. srpna 2009 10:12 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zklamání: propad českého průmyslu se překvapivě zrychluje

Průmysl - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Průmysl - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Motor české ekonomiky - průmyslová výroba - se opět propadá. V Česku letos v červenci meziročně klesla o 18,4 procenta. V červnu byl přitom meziroční pokles pouze dvanáctiprocentní. Ekonomové hovoří o mírném zklamání.

Vyplývá to z předběžných údajů Českého statistického úřadu, které předcházejí standardním měsíčním výsledkům. V červnu průmyslová výroba meziročně klesla o 12,2 procenta.

Hodnota nových zakázek se v červenci letošního roku ve srovnání se stejným obdobím loňska snížila o 22,7 procenta, z toho zakázek ze zahraničí o 22,8 procenta.

V podnicích s 50 a více zaměstnanci byl evidenční počet zaměstnanců nižší o 13 procent. Po očištění od sezónních vlivů pak ČSÚ odhaduje v červenci meziroční pokles průmyslové výroby o 16,4 procenta.

"Opětovné prohloubení propadu průmyslové výroby z 12,2 procenta na 18,4 procenta je mírným zklamáním, ale nemělo by se jednat o velké překvapení. My jsme počítali s poklesem o 17,0 procenta, přičemž letošní červenec měl nevýhodu jednoho pracovního dne a horší výsledek signalizovaly i údaje o průmyslu ze sousedního Polska," uvedl analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

Podle něj ale vzhledem k rostoucím objednávkám v západní Evropě a pokračování jejího hospodářského oživení lze očekávat, že příští měsíce by se i situace českého průmyslu měla zlepšovat. Celoročně pak Brožka očekává pokles průmyslové výroby o 12 procent.

Hrozí křivka "U"
Červencový propad tržeb je proti předešlému měsíci výrazné zhoršení, upozornila analytička Next Finance Markéta Šichtařová. Navíc tržby stále padají rychleji než výroba, což by podle ní mělo naznačovat postupné zaplňování skladů.

Rozjezd odvětví bude prý proto velmi pomalý. "Tento scénář proto nahrává sázkám na oživení ekonomiky ve tvaru písmene U, což by znamenalo několik kvartálů velmi pomalého růstu," odhadla.

Pokles průmyslové výroby po květnovém růstu v červnu zaznamenaly také země eurozóny, když se meziměsíčně snížila o 0,6 procenta. Propadl i průmysl celé EU. Zatímco v květnu stagnoval, v červnu propadl o 0,2 procenta, uvedl začátkem srpna Evropský statistický úřad (Eurostat).

Lidovky.cz, ČTK