23. dubna 2009 13:50 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zklamaní zemědělci opět zablokují silnice

Protestující zemědělci přivezli při březnových protestech před ministerstvo opravdovou krávu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protestující zemědělci přivezli při březnových protestech před ministerstvo opravdovou krávu. | foto: ČTK

PRAHA Zemědělci, kteří chtějí upozornit na těžkosti chovatelů mléčného skotu, vyjedou 29. dubna s technikou na silnice. Zejména na Vysočině v Plzeňském, Pardubickém a Jihomoravském kraji by si proto řidiči měli dávat pozor na případné blokády. Součástí protestů bude pokojná manifestace v Chlumci nad Cidlinou.

ČTK to dnes řekl prezident Agrární komory ČR Jan Veleba s tím, že protesty nebudou cílenou blokádou silnic.

Česká republika nebude jediným státem, kde se protesty uskuteční, demonstrovat by měli farmáři ve více zemích. Podle Veleby zatím však není známo, kde všude se k akci vyhlášené německým Svazem producentů mléka zemědělci připojí.

České farmáře trápí již několik měsíců nízké výkupní ceny mléka, někteří z nich byli již nuceni začít vybíjet stáda. Konkrétní čísla, kolik krav již muselo být poraženo, zveřejní Agrární komora v pondělí.

"Od devíti hodin bude shromáždění u památníku selského povstání v Chlumci nad Cidlinou," uvedl Veleba. Této akce by se podle jeho předpokladu mělo zúčastnit zhruba 1500 lidí. Nedosáhne tak nejspíš rozměrů březnových protestů zemědělců v Praze, kde jich demonstrovalo na 8000.

Výčet regionů, kde se bude protestovat, však nemusí být konečný, jedná se však vesměs o okresy s významným chovem skotu. Je možné, že jich ještě přibude, uvedl Veleba.

Chceme řešení
Podle Veleby není protestní akce zaměřena proti vládě v demisi ani proti nastupujícímu kabinetu. Má upozornit veřejnost na problémy v sektoru chovu skotu a vyburcovat politiky k jeho okamžitému řešení.
Zemědělci na manifestaci hodlají také upozornit na sílící tlak obchodních řetězců na potravináře, který podle farmářů následně dopadá i na ně.

Podle údajů Zemědělského svazu ČR se průměrná cena, kterou mlékárny platily farmářům za litr za syrového kravského mléka, v únoru snížila na 6,16 koruny z lednových 6,43 koruny.

Výrobní náklady na produkci litru mléka se přitom pohybují nad osmi korunami. Nízké výkupní ceny trápí zemědělce v celé Evropské unii. Podle svazu se cena za syrové kravské mléko pohybuje na úrovni 73 procent cen placených zemědělcům v 15 rozhodujících mlékárnách starých členských zemí EU.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!