Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Britové chystají největší repatriaci historie. Zkrachovalá cestovka Thomas Cook má v cizině 600 tisíc lidí

Cestující čekající na check-in na letišti na Mallorce. Britská vláda chystá největší repatriaci v době míru v historii. foto: Reuters

Londýn/Praha - Britská společnost Thomas Cook, která patří k největším cestovním kancelářím na světě, vyhlásila bankrot a vstoupila do likvidace. Firma si nedokázala zajistit dodatečné peníze, jak požadovaly věřitelské banky, a britská vláda finanční pomoc poskytnout odmítla.
  6:39aktualizováno  12:56

Thomas Cook je podle agentury Reuters nejstarší cestovní kanceláří na světě a jejích služeb využívalo asi 19 milionů klientů ročně. Teď je s ní na dovolené v zahraničí kolem 600 000 lidí. Cestovní kancelář Neckermann, která je v Česku součástí zkrachovalé britské kanceláře, má v zahraniční asi 1100 českých klientů. Návrat zpět jim podle mluvčího zajistí, nevylučuje ale rušení některých již zakoupených zájezdů.

„Thomas Cook přestal fungovat, takže jsou zrušeny všechny lety této společnosti,“ oznámil v pondělí britský úřad pro civilní letectví (CAA). Uvedl také, že už zahájil operaci, jejímž smyslem je dopravit co nejrychleji domů na 150 000 britských turistů, kteří jsou nyní s kanceláří na dovolené. CAA předpokládá, že repatriace britských občanů potrvá zhruba dva týdny. Podle britského ministra dopravy Granta Shappse to bude „největší repatriace v době míru v historii Británie“.

Podnik, jenž provozuje také leteckou dopravu a hotely, během posledních dnů vedl horečná jednání s věřiteli i s britskou vládou o finanční pomoci. Rozhovory ale byly neúspěšné. Podle britského premiéra Borise Johnsona by případná vládní pomoc mohla vést k tomu, že v budoucnosti by i další podniky očekávaly podobné zacházení.

Cestující společnosti Thomas Cook čekají na letišti na Mallorce.
Cestující procházející okolo reklamy na společnost Thomas Cook na letišti na...

Cestovní kancelář si už minulý měsíc dohodla finanční injekci 900 milionů liber (přes 26 miliard Kč). Věřitelské banky ale požádaly, aby si firma zajistila dalších 200 milionů liber jako rezervu pro zimní měsíce.

Jedna z největších cestovek světa kolabuje. Zadlužená firma Thomas Cook žádá britskou vládu o pomoc

Britský odborový svaz TSSA činí za situaci zodpovědnou britskou vládu. Johnsonův kabinet se podle šéfa TSSA Manuela Cortese rozhodl „pro ideologické dogma místo záchrany tisíců pracovních míst“. Thomas Cook ve světě zaměstnává asi 22 000 lidí, z toho přibližně 9000 v Británii.

Německý letecký přepravce Condor v pondělí oznámil, že navzdory krachu mateřské společnosti Thomas Cook pokračuje v provozu. Zároveň uvedl, že požádal německou vládu o překlenovací úvěr. Ministerstvo hospodářství potvrdilo, že žádost zkoumá. Condor provozuje asi čtyři desítky letadel.

Přes tisíc českých klientů

Cestovní kancelář Neckermann, která je v Česku součástí zkrachovalé britské kanceláře Thomas Cook, má podle mluvčího Jana Šrámka v zahraničí k 23. září dni zhruba 1100 českých klientů. O tyto osoby se postará a zajistí jim bezpečný návrat do České republiky jejich plánovaným letem. Šrámek ale nevyloučil, že cestovní kancelář některé již zakoupené zájezdy v nadcházejících dnech zruší. V takovém případě klienti obdrží zpět celou sumu, kterou zaplatili, uvedl mluvčí.

Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří ČR Jana Papeže mohou nastat problémy u Čechů, kteří si zájezd pořídili u Thomase Cooka v Německu nebo v Británii. Na takové cesty se české zákony nevztahují. V Česku mohou být s britskou společností podle Papeže tisíce klientů, kromě Prahy například i v Českém Krumlově nebo na jižní Moravě.

Podle britského listu The Guardian je za krachem cestovní kanceláře Thomas Cook nešťastná fúze s konkurenční MyTravel z roku 2007, obrovské dluhy, oslabení libry v souvislosti s brexitem a také internet, který učinil revoluci v objednávání zahraničních pobytů. Už jen každý sedmý dovolenkář koupí zájezd u cestovní kanceláře, napsal The Guardian.

Společnost Thomas Cook byla založena v roce 1841, a patří tak mezi nejstarší cestovní kanceláře na světě, podle některých zdrojů je dokonce nejstarší. Ve světě zaměstnává asi 22 000 lidí, z toho přibližně 9000 v Británii.

Profil cestovní kanceláře Thomas Cook

  • Společnost, která je podle agentury Reuters nejstarší cestovní kanceláří na světě, založil baptistický kněz Thomas Cook (1808-1892). Ten 5. července 1841 uspořádal pro 500 cestujících, kteří jeli na pravidelnou schůzku abstinentů, první hromadnou organizovanou cestu vlakem z Leicesteru do Loughborough. V roce 1845 už zorganizoval první klasický zájezd do Liverpoolu a následně okružní cestu po Evropě. Pobožný muž nazval cestování náhradní drogou. Nepij, ale cestuj a poznávej, radil svým zákazníkům.
  • Do podnikání se později zapojil také jeho syn John Mason Cook, který v roce 1866 prvně vypravil turisty do Ameriky. Později přibyla Palestina, Bermudy, Maroko a další země. Společnost Thomas Cook & Son oficiálně vznikla v roce 1872 a poté uspořádala cestu kolem světa, která trvala 222 dní.
  • Thomas Cook jménem své společnosti sám prováděl cestující po cizích krajích. Po ledovcích v Alpách, na poutích do Říma nebo na plavbách po Nilu. K jeho klientele zpočátku patřili zejména učitelé, duchovní, lékárníci a částečně i nižší šlechta.
  • Thomas Cook stál i za řadou novinek v cestovním ruchu - zajišťoval rezervace v restauracích a vystavoval hotelové poukázky a cestovní šeky.
  • Postupně síť cestovních kanceláří rostla a Cookovi agenti převzali v mnoha zemích funkci britského konzula. Od roku 1877 měl vlastní cestovní kancelář v Evropě, Americe, Austrálii, na Blízkém východě a v Indii. V roce 1896 se společnost například stala oficiálním přepravcem sportovních fanoušků na první novodobou olympiádu v Aténách.
  • Ve vlastnictví rodiny zůstala společnost až do roku 1928, kdy jí vnuci Thomase Cooka prodali belgické cestovní a železniční společnosti.
  • Ke slavným klientům patřili spisovatelé Mark Twain a Rudyard Kipling či britský premiér Winston Churchill.
  • V roce 1948 byl tento klenot Británie znárodněn, v roce 1972 byl zprivatizován. Poté často měnil majitele a současná společnost Thomas Cook Group vznikla v roce 2007 spojením Thomas Cook AG, jejímž vlastníkem byla německá maloobchodní skupina KarstadtQuelle, a britské MyTravel. V roce 2015 do společnosti vstoupil čínský konglomerát Fosun International.
  • Na český trh Thomas Cook vstoupil v roce 2007, kdy koupil menší cestovní kancelář Travel plus - Lufthansa City Center. Zájezdy začal prodávat prostřednictvím společnosti Neckermann Česká republika.
  • Služeb společnosti Thomas Cook Group využívalo asi 19 milionů klientů ročně, ve světě zaměstnává asi 22.000 lidí, z toho kolem 9000 v Británii. Součástí skupiny je například německá letecká společnost Condor, Thomas Cook má ale i vlastní hotelovou síť. Loni firma utržila deset miliard liber (skoro 300 miliard Kč), čistá ztráta ale činila 163 milionů liber.
Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...