24. září 2014 17:51, aktualizováno  19:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zájemce vydražil zkrachovalý TechnoPark za méně, než firma dluží

Zkrachovalý TechnoPark Pardubice měl být inkubátorem pro začínající podnikatele. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zkrachovalý TechnoPark Pardubice měl být inkubátorem pro začínající podnikatele. | foto: Lidovky.cz

PARDUBICE Zkrachovalý TechnoPark v Pardubicích vydražil za 183 milionů korun český správce investičního fondu Conseq. Vyvolávací cena byla o 600 tisíc korun nižší, sdělil generální ředitel dražební společnosti Naxos Jan Sachr.

TechnoPark dluží 15 věřitelům 244,5 milionu korun. Prodej areálu nepokryje všechny pohledávky. "Vydražitel má nyní lhůtu na doplacení 90 dní, aby pak mohl TechnoPark převzít," dodal Sachr.

ČTĚTE TAKÉ:

Licitace v pražské aukční síni Sacre Coeur se zúčastnili tři tuzemští zájemci. Přihazovalo se dvakrát. Letos jde o největší dobrovolnou dražbu v Česku, uvádí tisková zpráva.

Zkrachovalý podnikatelský inkubátor

TechnoPark měl fungovat jako podnikatelský inkubátor a poskytovat zázemí inovativním firmám, což se v době počínající hospodářské krize nepodařilo. Dnes je obsazený z 80 procent a působí v něm firmy, které s původní filozofií projektu nemají zpravidla mnoho společného.

"TechnoPark je de facto moderní areál s nájemci a s možností další výstavby a potenciálem růstu nájemného. Když porovnáme současný nájem, návratnost investice je kratší než desetiletá," uvedl tento týden Sachr.

Nedohledatelní vlastníci

TechnoPark stál 450 milionů korun a vznikl s pomocí EU dotací. Slavnostně se otevíral v roce 2008. Vlastní jej komanditní společnost TechnoPark Pardubice, kterou ovládá firma TechnoPark Management, u níž již nelze dohledat vlastníky. Od března 2012 ji totiž stoprocentně vlastní firma Midoma Overseas Ltd. se sídlem na Britských Panenských ostrovech, které jsou známé jako daňový ráj pro zahraniční společnosti.

Bez rozhodovací pravomoci jsou komanditisté. Jsou jimi veřejné instituce, hejtmanství, Univerzita Pardubice a zprostředkovaně přes firmu Free Zone také Pardubice.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

Blogerka porodila do Karibského moře, maminky i lékaři šílí
Blogerka porodila do Karibského moře, maminky i lékaři šílí

Francouzská blogerka Audrey Coste, která od roku 2016 žije s rodinou na cestách a má více než čtvrt milionu sledujících, se stala potřetí matkou. Do vln Karibského moře porodila chlapce.