24. září 2014 17:51, aktualizováno  19:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zájemce vydražil zkrachovalý TechnoPark za méně, než firma dluží

Zkrachovalý TechnoPark Pardubice měl být inkubátorem pro začínající podnikatele. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zkrachovalý TechnoPark Pardubice měl být inkubátorem pro začínající podnikatele. | foto: Lidovky.cz

PARDUBICE Zkrachovalý TechnoPark v Pardubicích vydražil za 183 milionů korun český správce investičního fondu Conseq. Vyvolávací cena byla o 600 tisíc korun nižší, sdělil generální ředitel dražební společnosti Naxos Jan Sachr.

TechnoPark dluží 15 věřitelům 244,5 milionu korun. Prodej areálu nepokryje všechny pohledávky. "Vydražitel má nyní lhůtu na doplacení 90 dní, aby pak mohl TechnoPark převzít," dodal Sachr.

ČTĚTE TAKÉ:

Licitace v pražské aukční síni Sacre Coeur se zúčastnili tři tuzemští zájemci. Přihazovalo se dvakrát. Letos jde o největší dobrovolnou dražbu v Česku, uvádí tisková zpráva.

Zkrachovalý podnikatelský inkubátor

TechnoPark měl fungovat jako podnikatelský inkubátor a poskytovat zázemí inovativním firmám, což se v době počínající hospodářské krize nepodařilo. Dnes je obsazený z 80 procent a působí v něm firmy, které s původní filozofií projektu nemají zpravidla mnoho společného.

"TechnoPark je de facto moderní areál s nájemci a s možností další výstavby a potenciálem růstu nájemného. Když porovnáme současný nájem, návratnost investice je kratší než desetiletá," uvedl tento týden Sachr.

Nedohledatelní vlastníci

TechnoPark stál 450 milionů korun a vznikl s pomocí EU dotací. Slavnostně se otevíral v roce 2008. Vlastní jej komanditní společnost TechnoPark Pardubice, kterou ovládá firma TechnoPark Management, u níž již nelze dohledat vlastníky. Od března 2012 ji totiž stoprocentně vlastní firma Midoma Overseas Ltd. se sídlem na Britských Panenských ostrovech, které jsou známé jako daňový ráj pro zahraniční společnosti.

Bez rozhodovací pravomoci jsou komanditisté. Jsou jimi veřejné instituce, hejtmanství, Univerzita Pardubice a zprostředkovaně přes firmu Free Zone také Pardubice.

Lidovky.cz, ČTK

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz