1. září 2013 12:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ze tří týdnů na čtyři dny. Zkracuje se doba na přenos mobilního čísla

Volání mobilním telefonem - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volání mobilním telefonem - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Od 1. září se zkrátí maximální doba pro přenos mobilního čísla při přechodu zákazníka od jednoho operátora k druhému na čtyři dny. Dosud to byly až tří týdny. Zkrácení firmám nařídil Český telekomunikační úřad.

Uživatelé budou moci využít zkrácené doby a žádat o přenos svého čísla od pondělí, které je prvním pracovním dnem po zavedení opatření. Zákazník musí nejprve vyřídit ukončení smluvního vztahu s opouštěným poskytovatelem. Poté by měl dostat identifikační kód, se kterým přijde za novým operátorem. Ten by mu měl vydat novou SIM kartu s jeho původním telefonním číslem.

Svého mobilního operátora každý měsíc mění jedno až dvě procenta zákazníků. Celkem je na trhu téměř 14 milionů aktivních SIM karet s mobilním telefonním číslem.

Od zavedení přenositelnosti telefonního čísla v mobilních sítích v roce 2006 přenesli účastníci 1,5 milionu čísel. Za loňský rok to bylo 350.000 čísel.

Lidovky.cz, ČTK