20. května 2013 14:56 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zlaté časy operátorů končí. Telefónica i T-Mobile propustí stovky zaměstnanců

Sídlo Telefóniky O2 na pražském Žižkově. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sídlo Telefóniky O2 na pražském Žižkově. | foto: ČTK

PRAHA Trh se mění a my musíme šetřit, připouštějí dříve silní mobilní operátoři, kteří se v posledních dnech pustili do ostrého konkurenčního boje. T-Mobile letos v rámci úsporných opatření propustí 200 zaměstnanců a o práci letos přijde také desetina zaměstnanců konkurenční Telefóniky. Vodafone tvrdí, že žádné snižování stavu nechystá.

Kterých pozic se snížení stavu týká, zatím vedení T-Mobile nerozhodlo, tlak na efektivitu je ale podle mluvčí společnosti Martiny Kemrové součástí dlouhodobé strategie firmy.

Zisky klesají

T-Mobilu v letošním prvním čtvrtletí klesl provozní zisk před započtením úroků, daní a odpisů meziročně o 14,3 procenta na 2,65 miliardy korun. Tržby se snížily o téměř desetinu na 5,8 miliardy korun.

Počet zákazníků využívajících služby T-Mobile se ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku zvýšil o čtyři procenta na téměř 5,6 milionu.

Také provozní zisk Telefóniky během prvních třech měsíců meziročně spadl téměř o 14 procent na zhruba čtyři a čtvrt miliardy korun.

Počet zákazníků mobilních služeb firmě přitom vzrostl, přibylo více než 78 tisíc zákazníků.

„Snažíme se mimo jiné o průběžné snižování interních nákladů včetně personálních a zaměření pouze na ty činnosti, které jsou relevantní pro zákazníky. To s sebou nese i úspory v počtu zaměstnanců,“ uvedla Kemrová.

Společnost podle ní nyní zaměstnává asi 2600 lidí. „Působíme na nasyceném trhu, kde se příjmy operátorů kontinuálně snižují, přičemž očekávání našich akcionářů jsou vysoká,“ dodává mluvčí.

Propouštění letos čeká také asi desetinu zaměstnanců konkurenční Telefóniky. „Není žádným tajemstvím, že telekomunikační trh se mění a my na to musíme reagovat, a to i v oblasti snižování nákladů,“ uvedl Ctibor Jappel z Telefóniky, jež letos pokračuje v dlouhodobém programu restrukturalizace.

„V letošním roce by se tyto organizační změny měly dotknout přibližně deseti procent zaměstnanců napříč celou společností,“ uvedl Jappel.

ČTĚTE TAKÉ:

Vzhledem k aktuálnímu počtu zaměstnanců by tak o práci mělo přijít více než 500 lidí. Všem, kteří odcházejí z těchto důvodů, je určeno odstupné podle platné kolektivní smlouvy, tedy tří až třináctinásobek průměrné mzdy.

mevMartin Nevyhoštěný, ČTK