12. května 2011 9:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zlaté časy zelené energie skončí

Fotovoltaická elektrárna Vepřek u obce Vepřek na Mělnicku, která je těsně před... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotovoltaická elektrárna Vepřek u obce Vepřek na Mělnicku, která je těsně před... | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Česká republika jako ráj pro investory do obnovitelných zdrojů? Od příštího roku to již nebude platit. Vláda schválila nový zákon o podporovaných zdrojích energie. Ten bude růst brzdit pomocí horních limitů.

Nový zákon nahradí v současnosti platný zákon, který je k investorům do zelené energie i na evropské poměry velmi vstřícný.
Předkladatel návrhu, kterým je ministerstvo průmyslu a obchodu, se ani netají tím, že cílem nového zákona je dosáhnout co možná nejmenších dopadů do cen energie pro konečné spotřebitele.

Čtěte také

Ministerstvo návrh zákona představilo již loni v srpnu. Vzhledem k negativnímu ohlasu jej dočasně stáhlo. V prakticky nezměněné podobě se však zákon v tomto týdnu objevil na programu vlády.

Kritici z řad investorů, jejich asociací a ekologických aktivistů odmítají zejména horní stropy výkonu jednotlivých druhů zelené energie. Ty bude vždy po dvou letech určovat ministerstvo průmyslu a obchodu. Po překročení stropu další investoři ztratí nárok na cenové zvýhodnění vyrobené elektřiny.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!