6. září 2011 7:39, aktualizováno  8:27 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zlato se vzpamatovalo, už zase trhá rekordy

Zlato | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zlato | foto: Shutterstock

SINGAPUR Cena zlata na světových trzích zrychluje růst a vyšplhala se na zhruba 1920 dolarů (asi 33.245 Kč) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu), což je nový rekord.

Na rekordech je zlato i v dalších měnách, včetně eura a britské libry. Na růst ceny kovu mají značný vliv obavy ze zhoršení dluhové krize v eurozóně a také nejistota kolem dalšího vývoje ve Spojených státech.

Cena zlata

Cena zlata v eurech vystoupila nad 1366 eur/oz, v britských librách pak nad 1194 GBP/oz. V obou případech jsou to nové rekordy.

Na promptním trhu, kde se obchoduje kov k okamžitému dodání, se cena zlata vyšplhala na 1919,49 USD/oz, kde zatím ještě nikdy nebyla. Podobně na termínovém trhu cena kovu s nejbližším dodáním překročila 1923 dolarů a proti pondělí se zvýšila asi o 2,5 procenta.

Kvůli potížím v eurozóně se investoři odklánějí od rizikových investic a hledají útočiště v bezpečných aktivech, k nimž patří hlavně právě zlato. Nejistota nahrává i dolaru, o který je v nejistých dobách rovněž vysoký zájem.

Ačkoli v poslední době cena zlata a kurz dolaru šly většinou proti sobě, nyní zlato zdražuje za současného zpevňování dolaru. Investoři totiž věnují pozornost zmíněným potížím v eurozóně, kvůli nimž citelně oslabuje euro.

ČTĚTE TAKÉ

ČTK, Lidovky.cz