1. října 2013 10:39 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zlatý iPhone vyvolal v Číně šílenství. Kdo na něj nemá, kupuje nálepku

Zlatý iPhone. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zlatý iPhone. Ilustrační foto. | foto: Reuters

PEKING Telefony iPhone v barvě zlata se prodávají bleskovým tempem. Pro netrpělivé zákazníky, kteří nechtějí čekat, až na ně dojde řada - anebo naopak pro ty, kdo chtějí ušetřit - se v Číně objevilo levné řešení: nálepky, které model jiné barvy rychle změní na žádanou zlatou verzi.

Tyto nálepky prodávají desítky on-line obchodů. Cena může být v přepočtu už od dvou dolarů (asi 40 korun), což je rozhodně méně, než kolik člověk zaplatí za zlatý iPhone 5S. A už vůbec kvůli nim nikdo nemusí prodávat vlastní ledvinu, jak zdůrazňuje v reklamě jeden z obchodů, který nálepky nabízí.

ČTĚTE TAKÉ:

Během měsíce se prodaly tisíce nálepek právě prostřednictvím on-line obchodů na serveru Taobao. A zatímco většina uživatelů si nálepky pochvaluje, objevily se i stížnosti na ne vždy zcela odpovídající barvu či velikost.

V Číně zlatá barva symbolizuje bohatství, což vysvětluje, proč čínští zákazníci tolik dychtí vlastnit zlatý iPhone 5S. Čínské sdělovací prostředky už mu proto začaly přezdívat "tchu-chao ťin", neboli "zlato místního tyrana", aby naznačily, že se tento mobilní telefon stal novým symbolem společenského statusu.

Lidovky.cz, ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.