15. července 2009 10:29 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zlevňování potravin je u konce, v průmyslu padají ceny dál

Nákupy (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nákupy (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Ceny průmyslových výrobců, které předznamenávají další vývoj cen v obchodech, v červnu klesly o 4,4 procenta. Takový propad statistiky nepamatují od svého založení v roce 1991. Ceny zemědělských výrobců byly v červnu meziročně nižší dokonce o 28 procent, oproti květnu ale vzrostly o 4,6 procenta.

"Recese naplno doléhá na české průmyslníky, kteří pod tíhou hlubokého propadu poptávky vyprodávají své sklady. Na druhou stranu se zastavil pokles cen zemědělských produktů, což může vést spolu s nižší letošní úrodou ke konci zlevňování potravin v obchodech," uvedl analytička Raiffeisenbank Helena Horská.

Další měsíce budou podle analytika ČSOB Petra Dufka podobného ražení jako ty předchozí. "Ceny výrobců budou nadále v meziročním srovnání klesat. O tom, jak moc to pocítí spotřebitel, rozhodnou obchodníci prostřednictvím svých marží," dodal.

S dalšími propady v cenách potravin už nemůžeme počítat

Ceny v rostlinné výrobě klesly oproti minulému roku více než o třetinu, zejména díky obilovinám, které byly levnější o 48 procent, a olejninám s poklesem o 38 procent. Zatímco ceny ovoce klesly více než o čtvrtinu, zelenina byla o dvě procenta dražší. V živočišné výrobě byly ceny nižší o 16 procent. Ceny mléka se snížily o 31 procent a drůbeže o 11 procent.

Naopak oproti minulému měsíci ceny zemědělských výrobců výrazně stouply. Jejich zvýšení o 4,6 procenta představuje největší skok od listopadu 2007. "Příčina jistě nepotěší velkou část české populace: cena chmele stoupla o více než 40 procent," řekl ekonom společnosti Patria David Marek. Skokově ale zdražily i brambory (o 57 procent) a ovoce (13 procent), tedy především sezónní potraviny.

Přestože propady cen analytici očekávali, dnešní výsledky nejsou dobrou zprávou. Česko je ale natolik malou a otevřenou ekonomikou, že pro budoucí vývoj je zásadnější vývoj na velkých světových trzích, kde se začíná blýskat na lepší časy.

Lidovky.cz