8. října 2013 14:11, aktualizováno  14:18 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Změny pro kuřáky: Slim cigarety zůstanou, mentolky skončí později

Kuřačka (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kuřačka (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

ŠTRASBURK Evropský parlament schválil pozměněný návrh kontroverzní tabákové směrnice, která má snížit počet kuřáků v EU. Oproti Evropské komisi chce zdravotní varování na 65 procentech strany krabičky, původn výstraha měla pokrývat tři čtvrtiny přední a zadní strany krabičky. Je také proti zákazu tenkých cigaret "slim" a pro odklad zákazu mentolových cigaret. O výsledné podobě europoslanci musí jednat s členskými státy.

Na následky kouření zemře v Evropské unii 700 000 lidí ročně, tvrdí Evropská komise. Loni proto navrhla změny tabákové směrnice, které mají počet těchto úmrtí snížit a omezit přitažlivost některých tabákových výrobků pro mladé lidi.

Kritici ale upozorňovali, že plánovaný zákaz cigaret s ovocnými či sladkými příchutěmi nebo zákaz tenkých cigaret ohrozí tisíce pracovních míst v EU, podpoří černý trh a pro členské státy může znamenat výpadky v příjmech na daních.

ČTĚTE VÍCE:

"Záměrem směrnice je, že tabákové výrobky by měly vypadat a chutnat jako tabákové výrobky," prohlásil před hlasováním eurokomisař pro zdraví a ochranu spotřebitele Tonio Borg.

V ruce přitom držel růžovou lesklou cigaretovou krabičku, kterou si prý dnes ráno někdo koupil přímo ve štrasburském sídle EP a která se podle něj spíš podobá krabičce parfému.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!