Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zmizí Dell z trhu? Silver Lake jedná o převzetí společnosti

Dell (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dell (ilustrační foto) | foto: Reuters

NEW YORK/SAN FRANCISCO Společnost soukromého kapitálu Silver Lake je v pokročilé fázi jednání o převzetí amerického výrobce počítačů Dell. Tvrdí to zdroje agentury Reuters, podle nichž si už Silver Lake domlouvá s bankami financování.

Dell existuje od roku 1984, a pokud se spekulace potvrdí, bude to znamenat, že akcie firmy zmizí z burzy. Dell je třetím největším výrobcem počítačů na světě.

ČTĚTE TAKÉ:

Spekulace, že se schyluje k manažerskému převzetí Dellu, se poprvé objevily v noci na dnešek. Zprávu přineslo několik agentur, firma ji však odmítla komentovat a označila ji za spekulaci. Akcie firmy ale zareagovaly mohutným růstem, který přesáhl 13 procent.

Největší kontrakt od propuknutí krize

Silver Lake podle zdrojů vede jednání minimálně se čtyřmi globálními bankami, a to s Credit Suisse, Bank of America Merrill Lynch, Barclays a RBC. Kontaktovala je prý už před koncem roku. Zdroje hovoří pod podmínkou zachování anonymity, protože záměr nebyl zveřejněn a situace je pořád dost nejasná.

Dellu podle zdrojů radí banka JPMorgan Chase & Co. Hodnota podniku se pohybuje kolem 22 miliard dolarů (asi 423 miliard Kč), a pokud se jeho zakladatel Michael Dell skutečně rozhodne firmu stáhnout z trhu, bude to jeden z největších kontraktů tohoto druhu od globální krize. Manažerské převzetí znamená, že firmu chce převzít její současné vedení, což znamená hlavně rodina kolem zakladatele Della.

Důvodů k převzetí firmy a ke stažení jejích akcií z trhu má přitom Dell víc než dost. Firma, která byla kdysi symbolem nejkvalitnějších počítačů, vytrvale ztrácí podíl na trhu a na její místo nastoupila čínská společnost Lenovo a další americký podnik Hewlett-Packard. Hodnota firmy na burze se od loňska snížila asi o 40 procent.

Služby místo přímého prodeje

Michael Dell vlastní zhruba 14 procent akcií firmy. Na postupnou ztrátu tržního podílu se firma snaží reagovat změnou strategie, která spočívá v tom, že se z přímého prodejce počítačů postupně přemění na poskytovatele dražších služeb pro podniky. To může být i jeden z důvodů, proč chce Dell firmu stáhnout z trhu. Pokud by ji totiž nechal na burze, musel by přeměnu provádět pod dohledem akcionářů a regulačních orgánů.

Server listu The Wall Street Journal (WSJ) s odkazem na zdroje v noci na úterý napsal, že Silver Lake by se mohl pro účely převzetí Dellu spojit s další společností soukromého kapitálu TPG. Přizvat by údajně mohly také další zájemce, a to i z řad velkých penzijních fondů. WSJ rovněž uvedl, že pokud vše půjde hladce, dohoda by mohla být na světě asi za šest týdnů.

Dell o manažerském převzetí firmy vážně uvažoval už v roce 2010, podobné zprávy se ale objevily už víckrát. Někteří analytici tvrdí, že převzetí by dávalo smysl, jiní naopak upozorňují, že by to bylo finančně velmi náročné a je otázkou, zda to má smysl. Vyhlídky Dellu totiž nejsou jasné a otázkou je i to, jak si firma poradí s nástupem tabletů, což je doména konkurenční společnosti Apple.

"Tržní hodnota Dellu klesla natolik, že manažerské převzetí už teď dává smysl. Oni mají v hotovosti asi pět miliard dolarů a generují i volné cash flow, díky čemuž by byli schopni splácet dluh, pokud by si na to převzetí vypůjčili," poznamenal analytik Angelo Zino z finanční společnosti S&P Capital IQ. Vzhledem k velikosti firmy a k tomu, kde je teď kurz akcií, to ale podle něj není pravděpodobné.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.