29. září 2009 11:03 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Znalci obuvi kopou při reklamacích za firmy, Slováci je vyšetřují

Obuv | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obuv | foto: Shutterstock

BRATISLAVA Na Slovensku je možné zamítnout reklamaci obuvi i na základě toho, že je bota bez pachových stop nebo nepřiměřeně čistá. Ministerstvo spravedlnosti proto začalo vyšetřovat znalce obuvi. Podle serveru Sme.sk může být problematických až pět tisíc odborných vyjádření, které vydali.

"Prošetřujeme činnost jednoho znalce v oboru obuv, další osoby, která se za znalce v tomto oboru vydává, a znalce, který neoprávněně vykonává znaleckou činnost v tomto odvětví," řekl serveru mluvčí ministerstva Michal Jurči.

Ve stížnostech, které zákazníci posílají, se nejčastěji vyskytuje jméno jedné znalkyně. "Na znalkyni E. O. evidujeme více podnětů. Byly vyhodnocené jako opodstatněné," potvrdil Jurči. Ministerstvo již znalkyni informovalo o spuštění řízení v souvislosti s jejím disciplinárním proviněním. Vyžádalo si stanoviska k jejím znaleckým úkonům, znalecký deník a kopie všech posudků vypracovaných za dané období.

Co je vám do toho?

Samotná znalkyně serveru potvrdila, že oznámení z ministerstva obdržela. Na otázku, jaký má názor na jednání ministerstva ale odpověděla: "Co je vám do toho?"

Jozef Krošlák ze zkušebny obuvi Vipotest odhaduje, že dohromady může jít až o pět tisíc sporných odborných vyjádření vydaných v posledních dvou letech. "Může jít až o 350 tisíc euro," vyčísluje Krošlák sumu, která mohla být za špatné posouzení obuvi znalcům vyplacena.

Vzhledem k tomu, že zákon určí, že znalci nemůže při práci nikdo pomáhat, stali se podle Krošláka znalci otroky velkých firem. Pokud totiž rozhodují příliš často ve prospěch zákazníka, přijdou o práci. Krošlák přiznává, že i ve zkušebně Vipotest byly firmy, které si odborné posudky objednávaly. "Když bylo 80 procent vyjádření ve prospěch spotřebitelů, firmy od spolupráce odstoupily," popisuje situaci. 

Jeden posudek pro několik různých reklamací

Otázky ale vzbuzuje i rychlost, kterou někteří znalci dokáží reklamaci posoudit. Například vyjádření vyšetřované znalkyně měly už v březnu pořadové číslo 900. Pokud by tedy pracovala i o víkendech, denně by musela stihnout posoudit přes deset párů bot. Podle Krošláka přitom může vypracování odborného posudku trvat asi tři a půl hodiny.

Že se vyskytly případy, kdy spotřebitelé dostali v různých reklamačních řízeních identický text znalce, připouští i Slovenská obchodní inspekce. Přesný počet takových případů ale neeviduje.