25. října 2010 15:44 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Znalost angličtiny je dnes téměř podmínkou pro získání práce

Angličtina | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angličtina | foto: Lidové noviny

PRAHA Znalost cizího jazyka vyžadovalo v prvním pololetí až 75 procent nabídek práce. Společnosti nejvíce požadovaly znalost angličtiny. Podíl uchazečů, kteří tuto podmínku splňují, je nižší.

Vyplývá to z údajů z pracovního portálu Profesia.cz.
Až 70 procent zveřejněných nabídek obsahuje podmínku znalosti angličtiny.

Na druhém místě je německý jazyk, který vyžadují firmy v 18 procentech nabídek práce. Třetím nejžádanějším cizím jazykem ze strany zaměstnavatelů je slovenský jazyk. Po nich následují francouzština, španělština, italština a ruština.

Srovnání jazykové vybavenosti uchazečů a požadavků zaměstnavatelů

jazyk jazyková vybavenost uchazečů (v procentech)

angličtina 57
němčina 41
ruština 16
francouzština 4

požadavky zaměstnavatelů (v procentech)

angličtina 70
němčina 18
ruština 1
francouzština 3

Mezi uchazeči o práci je nejrozšířenější znalost angličtiny, jejíž znalost uvedlo ve svých životopisech 57 procent z nich. Převládají prý mírně pokročilí a lidé s její základní znalostí. Znalost němčiny deklaruje 41 procent respondentů, z toho 22 procent uvádí, že ovládá jen základy. Třetím nejrozšířenějším cizím jazykem je ruština, jejíž znalostí se chlubí 16 procent uchazečů. Následuje francouzština, slovenština a italština.

Zaměstnavatelé v České republice jsou na jazykové znalosti uchazečů náročnější než zaměstnavatelé ze Slovenska a Maďarska. Znalost libovolného cizího jazyka vyžaduje v ČR 75 procent nabídek práce, v Maďarsku 65 procent a na Slovensku 62 procent nabídek. Nejrozšířenějším jazykem ve všech zemích je angličtina. Za ní s výrazným odstupem následuje němčina.

"Výrazný nesoulad mezi nabídkou a poptávkou v ovládání cizích jazyků je u ruštiny. Mnozí uchazeči si ji uvádějí v životopisech, ale firmy ji požadují v minimálním počtu případů. Rozdíl je znatelný také u němčiny. Její znalost deklaruje 41 procent uchazečů o práci, ale vyžaduje ji jen 18 procent inzerátů," upozornila Lucie Burianová z pracovního portálu Profesia.cz.

Lidovky.cz, ČTK