Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Znesváření čipoví rivalové Intel a AMD se dohodli ve sporu o patenty

Procesory Intel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Procesory Intel | foto: IntelReprofoto

NEW YORK Americký čipový gigant Intel zaplatí rivalovi Advanced Micro Devices (AMD) 1,25 miliardy dolarů (21,4 miliardy Kč) jako vyrovnání všech sporů o patenty a za chování Intelu na trhu s mikroprocesory.

Intel oznámil, že se vzdá svých kritizovaných praktik při zásobování
rivalů. AMD za to stáhne soudní žaloby proti němu v USA a Japonsku a stížnosti u protimonopolních regulátorů ve všech částech světa.

AMD si regulátorům po pět let stěžovala na chování svého mnohem většího konkurenta na trhu s mikroprocesory. Podle žalob a stížností AMD porušoval Intel pravidla hospodářské soutěže, aby podíl AMD na trhu snížil.

Evropská unie za to v květnu udělila Intelu rekordní pokutu 1,45 miliardy dolarů a jihokorejská komise pro férový obchod za to loni pokutovala Intel nižší částkou 18,6 milionu dolarů. Intel se proti oběma verdiktům odvolal.

Obdobná komise v Japonsku v roce 2005 dospěla k závěru, že Intel v Japonsku porušil pravidla volné tržní soutěže. Intel to přijal, aniž by připustil pochybení. Chování Intelu vyšetřují i americké úřady.

Intel své obchodní praktiky, včetně slev pro velké klienty, dosud obhajoval jako legitimní a zákazníkům prospěšné, napsala agentura AP. Podle Intelu se tím snižovaly ceny.

Státní zástupce New Yorku Andrew Cuomo byl však jiného názoru. Počátkem měsíce obvinil Intel z trestání odběratelů za spolupráci s jeho rivaly a poslal firmu před soud. Podle Cuoma Intel používal nezákonné hrozby a tajné dohody, aby si udržel na trhu s počítačovými procesory dominantní pozici.

Zástupce se při tom odvolal na interní e-maily po téměř dvou letech
vyšetřování.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Lokomotiva řady 163 táhne při testování novou škodováckou lokomotivu 109E. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Lokomotiva řady 163 táhne při testování novou škodováckou lokomotivu 109E. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Lokomotiva řady 163 táhne při testování novou škodováckou lokomotivu 109E. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

SOUTĚŽ: Vyhrajte balíček 12 skvělých pudingů Dr. Oetker
SOUTĚŽ: Vyhrajte balíček 12 skvělých pudingů Dr. Oetker

Kdo by neměl rád puding? Chutná skvěle samostatně, se šlehačkou a čerstvým ovocem, ale i jako náplň do dortů. Navíc je přirozeně bezlepkový. Nyní...