12. listopadu 2009 15:56 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Znesváření čipoví rivalové Intel a AMD se dohodli ve sporu o patenty

Procesory Intel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Procesory Intel | foto: IntelReprofoto

NEW YORK Americký čipový gigant Intel zaplatí rivalovi Advanced Micro Devices (AMD) 1,25 miliardy dolarů (21,4 miliardy Kč) jako vyrovnání všech sporů o patenty a za chování Intelu na trhu s mikroprocesory.

Intel oznámil, že se vzdá svých kritizovaných praktik při zásobování
rivalů. AMD za to stáhne soudní žaloby proti němu v USA a Japonsku a stížnosti u protimonopolních regulátorů ve všech částech světa.

AMD si regulátorům po pět let stěžovala na chování svého mnohem většího konkurenta na trhu s mikroprocesory. Podle žalob a stížností AMD porušoval Intel pravidla hospodářské soutěže, aby podíl AMD na trhu snížil.

Evropská unie za to v květnu udělila Intelu rekordní pokutu 1,45 miliardy dolarů a jihokorejská komise pro férový obchod za to loni pokutovala Intel nižší částkou 18,6 milionu dolarů. Intel se proti oběma verdiktům odvolal.

Obdobná komise v Japonsku v roce 2005 dospěla k závěru, že Intel v Japonsku porušil pravidla volné tržní soutěže. Intel to přijal, aniž by připustil pochybení. Chování Intelu vyšetřují i americké úřady.

Intel své obchodní praktiky, včetně slev pro velké klienty, dosud obhajoval jako legitimní a zákazníkům prospěšné, napsala agentura AP. Podle Intelu se tím snižovaly ceny.

Státní zástupce New Yorku Andrew Cuomo byl však jiného názoru. Počátkem měsíce obvinil Intel z trestání odběratelů za spolupráci s jeho rivaly a poslal firmu před soud. Podle Cuoma Intel používal nezákonné hrozby a tajné dohody, aby si udržel na trhu s počítačovými procesory dominantní pozici.

Zástupce se při tom odvolal na interní e-maily po téměř dvou letech
vyšetřování.

ČTK