25. dubna 2012 10:48, aktualizováno  10:59 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zneužívači dávek připraví Řecko o 18 miliard ročně

Řecko (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecko (ilustrační foto) | foto: Reuters

ATÉNY Nezaměstnanost v Řecku je vysoká. Někteří tamnější občané se proto snaží z téměř prázdné státní kasy získat peníze podvodem. Řecké úřady zjistily za poslední dva roky na 200 tisíc případů a roční ztráty pro státní kasu se tak odhadují na 750 milionů eur, tedy 18,7 miliardy korun.

Předpokládá se, že další podvody, které ještě mají vyplout na povrch, stojí řecké finance dalších 150 milionů eur (3,7 miliardy Kč).

ČTĚTE TAKÉ:

Informovaly o tom servery ethnos.gr a capital.gr s odvoláním na údaje řeckého ministerstva práce.

Kromě zneužívání nemocenských dávek a pobírání neoprávněných sociálních příplatků při udávání lživých údajů v příslušných formulářích je v Řecku rozšířeno také nenahlašování úmrtí lidí, po nichž příbuzní dál pobírají důchody, nebo nezvykle vysoký počet úplných či částečných invalidních důchodců, kteří ve skutečnosti na dávky žádný nárok nemají.

Přibylo slepců i duševně nemocných

Známé už jsou případy na ostrově Zakynthos, kde bylo hlášeno vysoké procento slepců, nebo na ostrově Kalymnos, který vybočoval zase velkým množstvím osob s duševními nemocemi.

Ministerstvo práce přijímá průběžně nejrůznější opatření, jak podvodům zamezit, a to například pomocí nových formulářů, které musejí osobně osoby požadující sociální dávky vyřizovat. Policie se v této souvislosti snaží více zaměřovat na všudypřítomnou korupci ve státních úřadech, která tyto nekalosti zákonitě provází.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.