Sobota 15. srpna 2020svátek má Hana 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zostuzený obr: malé Svijany válcují Budvar

Budějovický Budvar | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budějovický Budvar | foto: Reprofoto

PRAHA Rekordním ziskem téměř 261 milionů korun skončilo loňské hospodaření regionálního pivovaru Svijany. Profit společnosti byl o 56 procent vyšší než před rokem. Rekordní byly i tržby pivovaru. Zisk firmy je osilňujicí zejména v porovnání s konkurencí. Českobudějovický národní podnik Budvar loni prodal 1,25 milionu hektolitrů piva, což je téměř trojnásobek toho co Svijany. Přesto vydělal jen 174,2 milionu korun.

Svijany loni utržily téměř 708 milionů korun. Ještě loni v roce 2009 skončilo hospodaření pivovaru čistým ziskem více než 167 milionů při tržbách 641 milionů korun.

"Je pravda, že jsme měli oproti roku 2009 vyšší zisk, nebylo to ale kvůli výrobě piva, ale mimořádnými finančními operacemi, jako byly například příděly z nerozděleného zisku minulých let," řekl liberecké příloze deníku MF Dnes k loňskému hospodaření pivovaru předseda představenstva Tomáš Kučera.

Výsledek loňského hospodaření činí u Pivovaru Svijany 261 mil. Kč, u Budějovického Budvaru 174 mil. Kč. Při bližším prozkoumání je však patrné, že zisk společnosti Pivovar Svijany je zdánlivě vyšší právě kvůli jednorázovému mimořádnému příjmu ve výši 103 milionů korun.

Po odečtení této mimořádné transakce je zisk Pivovaru Svijany 158 milionů. To je jen o 16 milionů méně než vydělal Budvar, který na to ovšem potřeboval prodat třikrát více hektolitrů piva než Svijany.

Porovnatelné zisky, tržby už však nikoliv 
Mnohem vyšší prodeje jihočeského gigantu jsou patrné zejména z tržeb, ve kterých se už Svijany s Budvarem trumfovat nemohou. Tržby za prodej vlastních výrobků a služeb činí u Pivovaru Svijany 693 mil. Kč, u společnosti Budějovický Budvar pak 1958 mil. Kč.

ČTĚTE VÍCE:

Pivovar Svijany je největším z pivovarů v Libereckém kraji. Počasí loni konzumaci piva příliš nepřálo, jaro bylo studené a ve druhé polovině prázdnin přišly povodně. Přesto pivovar dokázal uvařit a prodat rekordní množství piva - 437.000 hektolitrů, což představovalo meziročně nárůst výstavu o 13 procent.

Budvar je tažen exportem
Oproti tomu Budějovický Budvar loni vykázal zisk po zdanění 174,2 milionu korun, v roce 2009 činil 140 milionů Kč. Tržby klesly o pět procent na 1,9 miliardy korun. O dvě procenta klesl objem prodaného piva na 1,25 milionu hektolitrů.

"Vzhledem k ekonomické situaci v Evropě a ČR i vzhledem k vývoji českého pivovarského průmyslu hodnotíme naše výsledky v roce 2010 jako velmi dobré," uvedl Boček. České pivovarnictví zaznamenalo loni meziroční pokles produkce o téměř osm procent.

Loni Budvar dosáhl hospodářského výsledku 220 milionů korun před zdaněním, je to o osm procent více než v roce 2009. "Hlavním tahounem zisku byly především exportní tržby a na straně nákladů

jsme se orientovali na odstraňování neefektivních nákladů a režií," doplnil Boček.


Výroba piva klesá
Celkově přitom produkce českých pivovarů loni zaznamenala zhruba osmiprocentní propad. Svijanští plánují i na letošní rok další růst produkce, překonat chtějí hranici 450.000 hektolitrů. Většinu přitom prodá pivovar v České republice.

Pivovar Svijany.Svijanský Pivovar patří do desítky největších pivovarů v zemi, v roce 1997 mu přitom hrozilo uzavření, když firmu převzaly Pražské pivovary. Před likvidací ho tehdy zachránila skupina soukromých osob kolem sládka Františka Horáka, který pak dlouhá léta podnik také vedl.

Za 13 let se podařilo výstav pivovaru zvýšit více než dvanáctinásobně. Do rozvoje za ty roky firma, zaměstnávající 80 lidí, investovala stamiliony. Dnes pivovar vlastní skupina LIF, které patří také sesterský Pivovar Rohozec nebo náchodský pivovar Primátor.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Dětská psycholožka: Sociální sítě mají na psychiku teenagerů negativní i pozitivní dopad
Dětská psycholožka: Sociální sítě mají na psychiku teenagerů negativní i pozitivní dopad

Stále více dětí trpí psychickými poruchami. Nevyhýbají se jim ani úzkosti a deprese. Ty se často objeví v období dospívání, kdy děti žijí více ve...