Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 4 °C občasný déšť Předplatné LN

Diskuse k článku

Zpoplatněné igelitové tašky splnily účel. Na mořském dně je jich téměř o třetinu méně

Množství igelitových tašek na dně moří mezi Evropou a Velkou Británií se zmenšilo po zavedení povinného poplatku. Studie publikovaná v odborném časopise Science of the Total Environment ukazuje, že počet tašek v mořích klesl o 30 procent. Poplatek za igelitky, který zavedla řada evropských států, tak podle studie funguje.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Novák 11.4.2018 5:20

Ti Britové jsou pěknýá dobytek, když k tomu, aby přestali házet igelitky do moře, potřebovali regulaci ve formě zpoplatnění těchto tašek. Jsou tedy podobným dobytkem, jako Češi, kteří běžně odhazují ojeté pneumatiky kolem silnic a do lesů.

J. Kohoutek 10.4.2018 7:43

A ty, co zmizely, odletěly na Mars.

V. Kotas 10.4.2018 7:04

Nebylo by lepší, přestat je vyrábět ? Nebyly ty plastové obaly kdysi " zelenými " propagovány jako spása lidstva ?

J. Nový 10.4.2018 7:50

A co místo nich?

"Výroba nového typu polyethylenové (igelitové) tašky je již energeticky a materiálově méně náročná než vlastní výroba a distribuce tašky papírové. Papírová taška má ve složeném stavu v průměru 5 až 10 násobně větší objem než taška igelitová. To se v poslední době, kdy se do ekologické náročnosti výrobku započítávají také distribuční a skladovací náklady, stává velmi pádným argumentem, proč by se členové evropské komise měli hluboce zamyslet nad plánovanými sankcemi.

Při výrobě igelitových PE fólií neunikají do ovzduší žádné škodlivé látky, prakticky se surový plastový granulát pouze zahřeje a vyfoukne se z něj nekonečná fólie, podobně jako při výrobě skla. Při zdlouhavé výrobě celulózy pro následnou výrobu papíru se do ovzduší uvolňuje obrovské množství sirovodíku a dalších toxických látek. Možnost opakovaného použití papírové tašky je několikanásobně nižší než u tašky polyethylenové (igelitové).

J. Nový 10.4.2018 7:50

Při běžném životním cyklu tašky, kdy se použitá polyethylenová taška (igelitka) odloží do všudypřítomných žlutých kontejnerů pro recyklaci plastů, tak polyethylenové (igelitové) tašky v žádném případě nezatěžují životní prostředí. Naopak, stávají se vítaným zdrojem pro výrobu regranulátu, podobně jako sklo nebo papír.

V. Kotas 10.4.2018 7:58

Takže odpad jako vrchol ekonomiky ?

V. Kotas 10.4.2018 8:01

Síťovku, skládací přepravku, papírovou krabici.

V. Šťastný 10.4.2018 6:45

Kdo to počítal?


Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...