14. ledna 2011 16:41 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zpožděná informace. Lidé v Česku snědli až 4,5 tuny masa s dioxinem

Vepřové maso (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vepřové maso (ilustrační foto) | foto: ČTK/AP

PRAHA Do Česka bylo na přelomu loňského a letošního roku dovezeno z Německa celkem 4500 kilogramů vepřového masa, které mohlo obsahovat rakovinotvorný dioxin. Spotřebitelé vepřové maso zřejmě už zkonzumovali. V pátek to sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Josef Duben, podle kterého o tom v pátek SVS informovaly německé úřady.

"Rozbourané a balíčkované vepřové maso směřovalo do Středočeského a Ústeckého kraje. Podle našich poznatků již bylo distribuováno a zřejmě snědeno, protože směřovalo především do podniků veřejného stravování," uvedl Duben.

Penny prodávalo neschválená vejce

Veterináři zakázali prodej 200.000 vajec z Německa, u kterých byl při dovozu do České republiky špatně uveden jejich původ.

Německá vejce byla k dostání v diskontních prodejnách Penny Market. V pátek to sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Josef Duben. Dovozce německých vajec ale tvrdí, že splnil všechny náležitosti. Veterináři nyní důkladněji kontrolují maso a vejce z Německa kvůli tomu, že některé tamní chovy byly zamořeny rakovinotvorným dioxinem.

"Vejce byla označena veterinárním schvalovacím číslem třídírny v Německu, které není uvedeno na seznamu schválených závodů uveřejněném na oficiálním německém seznamu schválených subjektů," zdůvodnil Duben zákaz prodeje.

Německá vejce do Česka dovezla firma Česká drůbež, která podle SVS neměla registraci, což nařizuje veterinární zákon. SVS proto se společností Česká drůbež zahájila správní řízení.

Jednatel České drůbeže Petr Červený ale porušení předpisů odmítl. "Není pravdou, že naší společností dovezená vajíčka byla označena číslem třídírny, které není uvedeno na seznamu schválených subjektů," oznámil v pátek. Upozornil, že německá vejce prošla schválenou třídírnou, o čemž byli pracovníci SVS informováni.

Vejce podle Dubna uvedl do oběhu obchodní řetězec Penny market, se kterým již SVS zahájila správní řízení.

"Nesplnil svojí zákonnou povinnost nahlásit místně příslušné krajské veterinární správě, že přijal zásilku živočišných potravin z jiného členského státu," podotkl Duben.

Duben tvrdí, že lidé nemají důvod k panice, protože dioxin je nebezpečný tehdy, pokud ho člověk požívá delší dobu a může se v těle hromadit.

35 prasat do Polska a Česka

"Expozice musí trvat delší dobu. Jednorázové požití člověka neohrozí," podotkl.

Ministerstvo zdravotnictví spolkové země Sasko-Anhaltsko ve čtvrtek uvedlo, že maso ze 35 prasat, přivezených na německá jatka 30. prosince, bylo údajně prodáno jednomu podniku v Polsku a dvěma dalším zpracovatelům v Česku.

Hlavní polský veterinář podle agentury DPA oznámil, že do Slezska bylo z Německa prodáno asi 1,5 tuny potenciálně kontaminovaného vepřového masa.

Úřady podle něj nyní dodávky masa kontrolují podrobněji, dál ho ale do Polska pouštějí. "V současnosti není uzavírka pro Německo nutná," řekl.

Čeští veterináři kritizovali německé kolegy za špatnou komunikaci ohledně možného dovozu vepřového masa z německého chovu kontaminovaného rakovinotvorným dioxinem. Informace o dovozu masa, které mohlo obsahovat dioxin, se čeští odborníci dozvěděli až v pátek odpoledne.

Prasata žrala látky pouze pro technické účely

Aféra s dioxinem vypukla v Německu na přelomu roku. Ukázalo se, že výrobce krmných tuků ze severu země používal k jejich produkci látky určené výhradně k technickým účelům, například k výrobě papíru.

Na trh dodal až 3000 tun dioxinem kontaminovaného tuku, který mohl zamořit až 150.000 tun krmiva pro hospodářská zvířata. Německé testy zatím prokázaly výskyt této nebezpečné látky ve vejcích a v mase nosnic a prasat.

Lidovky.cz, ČTK