3. března 2019 11:12, aktualizováno  11:44 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zpoždění rozhodovacího procesu o brexitu znamená pro Škodu Auto nejistotu v plánování

Škoda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Škoda | foto: MAFRA Tomáš Krist

Mladá Boleslav Příprava na brexit je pro Škodu Auto obdobím pochybností a nejistoty v plánování. Současný vývoj kolem odchodu Velké Británie z Evropské unie společnost bedlivě sleduje a zkoumá celé spektrum možných dopadů, uvedl mluvčí automobilky Zdeněk Štěpánek. V roce 2018 dodala automobilka na britský trh 74 500 vozů, Spojené království tak bylo celosvětově pátým největším trhem značky.

„V této obtížné situaci se i nadále připravujeme na všechny možné scénáře. Stejně tak jako celý průmysl potřebujeme velmi rychle vyjasnit, jak budou vypadat budoucí vztahy mezi Velkou Británií a Evropskou unií. Jakékoli další zpoždění v rozhodovacím procesu o brexitu představuje ohrožení investic v automobilovém průmyslu, který je se svými až pětiletými vývojovými cykly závislý na dlouhodobé jistotě plánování,“ uvedl Štěpánek.

Podle mluvčího může Škoda Auto pouze apelovat na všechny zúčastněné strany, aby využily získaný čas k vyjednání takového řešení, které bude všeobecně přijatelné. „Pro automobilový průmysl je prioritou otevřený přístup na trh a jasně stanovené celní procesy, aby nedošlo k nepříznivým dopadům na výrobu just-in-time a na naše evropské dodavatelské řetězce. Bez ohledu na to je jasné, že Velká Británie zůstane i nadále významným trhem pro koncern Volkswagen i značku Škoda,“ dodal mluvčí.

Británie má unii opustit 29. března. Britský parlament ale zatím neschválil dohodu o podmínkách brexitu, kterou sjednala vláda premiérky Theresy Mayové s unijními vyjednávači. Mayová v úterý poprvé připustila, že Británie může požádat o odklad termínu odchodu.

Britský trh je významný také například pro kolínskou automobilku TPCA. Z produkce kolínské továrny je pro něj určeno přibližně 19 procent vozů, tento údaj platí pro loňský i letošní rok. „Stejně tak jako ostatní firmy připravujeme se na situaci, která nastane, a nebudou tak ohroženy dodávky dílů pro naší výrobu od dodavatelů,“ uvedl mluvčí automobilky Tomáš Paroubek.

ČTK