Sobota 28. listopadu 2020svátek má René 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zpráva o mýtném škodí naší kanceláři, stěžuje si exministr Němec

Pavel Němec | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Němec | foto: Lidové noviny

PRAHA Advokátní kancelář Němec&Bláha&Navrátilová, která se podílí na výběru mýtných nedoplatků, protestuje proti způsobu, jakým Nejvyšší kontrolní úřad prezentoval výsledky kontroly týkající se výběru mýtného.

Úřad měl údajně kancelář bývalého ministra spravedlnosti Pavla Němce poškodit, když uvedl, že stát za vymožení jedné koruny zaplatil téměř tři koruny. Honoráře advokátní kanceláře jsou ale nižší, než kolik bylo uváděno, informovala společnost.

"Samotná kontrolní zpráva NKÚ o výběru mýta je podle našeho názoru zpracována profesionálně a odborně. V mediální interpretaci jejích výsledků se ale NKÚ dopustil hrubých nepřesností, které neprávem poškozují jméno naší advokátní kanceláře", uvádí se ve zprávě advokátní kanceláře.

Podle NKÚ vyšly stát služby spojené s vymáháním mýtného od roku 2009 na 56,8 milionu korun. Výnos z nezaplaceného mýtného přitom dosáhl 18,3 milionu korun.

Čtěte plné znění kontrolní zprávy

Spíš než úřednický dokument připomíná zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu o vybírání elektronického mýtného horor. Upozorňuje na obrovské náklady systému a neefektivní výběr. Přečtěte si výběr těch nejpalčivějších problémů, které stojí stát desítky milionů.

Hororová kontrolní zpráva o mýtném. Přečtěte si, za co platí ministerstvo

Podle Jany Navrátilové, partnerky uvedené advokátní kanceláře NKÚ nedostatečně zdůraznil 41milionovou investici na vytvoření softwaru potřebného pro vymáhání ušlého mýtného, který dodala společnost BSP Lawyer Partners. Služby samotné advokátní kanceláře pak po odečtení této částky vyšly na zbylých 16 milionů korun.

To ale NKÚ odmítá. Jak v samotném závěru tak i tiskové zprávě je uvedeno, že byla smlouva uzavřená jak s advokátní kanceláří, tak i se společností na vymáhání pohledávek, uvedla mluvčí NKÚ Olga Málková s tím, že konkrétní jméno advokátní kanceláře ani společnosti vymáhající pohledávky zpráva NKÚ neuváděla.

Efektivita roste, hájí se kancelář

Kancelář si dále stěžuje na skutečnost, že úřad uskutečnil kontrolu v průběhu šestiletého smluvního období. Efektivita vymáhání nezaplaceného mýtného podle advokátní kanceláře s postupem času narůstá.

ČTĚTE TAKÉ:

Narozdíl od dat k 30. září loňského roku, se kterými pracoval NKÚ, vzrostl podle Navrátilové objem vymožených nedoplatků ke konci letošního dubna na 33 milionů korun. Na vymožení jedné koruny ušlého mýtného tak stát k tomuto datu zaplatil zhruba padesát haléřů, dodala Navrátilová.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Restaurace jsou v problémech (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Restaurace jsou v problémech (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Restaurace jsou v problémech (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!