Sobota 28. března 2020svátek má Soňa 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NAVRÁTIL: Zregulovaný růst

Ekonomický růst | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ekonomický růst | foto: Shutterstock

Vposlední době mě zaujal ekonomický výzkum profesora Johna Seatera. Ten zkoumá vliv regulace na ekonomický růst. Regulaci určuje vláda. Může jít o její vlastní počin, nebo o počin vyplývající z jejích závazků (ano, například Evropská unie). Nicméně málo se ví o tom, jak tato opatření ovlivňují růst ekonomiky.

Ekonomové se většinou při hodnocení státu soustředí na efektivitu vlády ve smyslu: jaká je struktura výdajů a daní vlády a jaká by měla být, jakých deficitů dosahuje, jak velký je dluh a jaká je souvislost s ekonomickým růstem. Navíc je téma regulace aktuální, protože zažíváme novou regulatorní vlnu.

Výsledky jeho výzkumu jsou alarmující. Pokud by regulace v USA zůstala na úrovni z roku 1949 a nezvyšovala se, tak by ekonomika v průměru rostla o dva procentní body více. Jinými slovy, průměrný růst HDP by činil něco málo přes tři procenta. Seater tvrdí, že bez nové regulace by průměrný růst dosahoval pěti procent. To je obrovský rozdíl, co myslíte? Sílu tohoto rozdílu si člověk uvědomí, až když tento efekt vypočítá za celou dobu.

Dvě procenta ročně za více než půlstoletí udělají divy. Takové divy, že člověk má tendenci říci, to není možné, a jít dále. Kumulovaný dopad totiž ukazuje, že HDP by mohlo být bez zpřísňování regulace o 70 %vyšší!

Tak, a zastánci regulace již bijí na poplach. Budou argumentovat externalitami, které je potřeba internalizovat, riziky, která je potřeba eliminovat, životním prostředím, které je potřeba ochránit, sociálními aspekty atd. Ano, to jsou argumenty, na něž můžeme slyšet, protože mohou znít logicky, lze se s nimi ztotožnit. Regulátoři však musí vysvětlit, proč je dobré mít nižší zaměstnanost. Pokud to neumí, tak to abychom raději zregulovali regulátory.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Najdete na Lidovky.cz