15. února 2013 15:39, aktualizováno  15:56 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zrušení anonymních akcií jde proti idejím ODS, míní poslanec Šťastný

Poslanec Boris Šťastný (archiv) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslanec Boris Šťastný (archiv) | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Občanští demokraté se nemohou dohodnout na tom, jak se postavit k vládnímu návrhu na zrušení anonymních akcií. Poslanec ODS Pavel Suchánek totiž přišel s pozměňovacím návrhem, který je hodlá zachovat. Ve straně přitom není jediný s podobným názorem. Nově se za něj postavil i poslanec Boris Šťastný.

„ODS by měla za nedotknutelnost soukromého vlastnictví bojovat do posledního zbytku sil. Jestliže to dělat nebude, tak každý kdo to nedělá, se zpronevěřuje myšlence a idejím občanských demokratů,“ řekl Šťastný serveru Lidovky.cz s tím, že je nutné zachování průhlednosti zadávání veřejných zakázek.

Poslanec Pavel Suchánek (ODS)

Pavel Suchánek (ODS) shání podporu pro svůj pozměňovací návrh. Stranický klub bude jednat v úterý.

Vládní návrh předpokládá, že firmy budou muset zapsat anonymní akcie do centrálního depozitáře, nebo je uložit v listinné podobě u bank. Pokud by to neudělaly, cenné papíry na doručitele by se změnily na akcie na jméno.

Pozměňovací návrh Pavla Suchánka ale počítá s tím, že už vydané anonymní akcie by mohly dál existovat. Pokud by se ovšem taková společnost chtěla ucházet o veřejnou zakázku, musela by své vlastníky zveřejnit.

„Je správné chtít transparentnost u společností, které mají byť jedinou korunu z veřejných prostředků. Slušní a poctiví podnikatelé, kteří z eráru nežijí, by ale museli vydat nemalé peníze na nové zaknihování,“ vysvětluje Šťastný. „Nevidím důvod, proč by je stát měl trápit a postihovat,“ dodává poslanec.

Slušní lidé nemusí dávat své bohatství na odiv

Podle něj si i v případě, že vládní návrh projde, lidé najdou cestu, jak ho obejít. Založí si například dceřinnou společnost na Kypru nebo ve Švýcarsku a přes neprůhlednou síť vlastnictví se budou skrývat.

„Někteří lidé si prostě nepřejí evidovat svůj majetek z bezpečnostních důvodů. Když je někdo bohatý a vydělává legálně, tak to nemusí dávat na odiv. Může být okraden, nebo se bojí únosu svých dětí,“ pokračuje Šťastný.

Jak velkou podporu má Suchánkův návrh uvnitř jeho poslaneckého klubu, Šťastný konkretizovat nechtěl. Podle jeho názoru by se ale měla ODS dohodnout a hlasovat jednotně.

Mezi Suchánkovy zastánce už se zatím zařadil bývalý ministr životního prostředí Pavel Drobil. „Já se dobrovolně hlásím k těm takzvaně neslušným. Myslím, že neanonymní akcie mají mít ti, kteří sahají na státní peníze. Ale proč by je musela mít firma, která vyrábí třeba knoflíky a žádné státní zakázky nebo dotace nechce?“ řekl poslanec serveru Aktuálně.cz.

Společný postup se vyladí v úterý

Hlasování o zákoně už bylo dvakrát odloženo. Oficiálně kvůli nepřítomnosti navrhovatele ministra spravedlnosti Pavla Blažka, podle zákulisních informací je však důvodem spíš nejednotnost občanských demokratů.

O tom, jak se k vládnímu návrhu postavit, bude poslanecký klub diskutovat v úterý. Pokud se klub nedomluví, platí podle jeho předsedy Marka Bendy podpora vládnímu návrhu.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle místopředsedy Sněmovny a někdejšího ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila musí občanští demokraté tuto otázku prodiskutovat, aby „nebyli bez dohody postaveni před samotné hlasování“.

Pospíšil sám se kloní spíše k tomu, aby prošel původní vládní návrh. „Většinový názor si myslím, že bude vládní návrh,“ souhlasí s ním i Marek Benda. Suchánkův návrh je podle něj jeden z těch, které straně „smrtelně nevadí“. Je prý totiž od počátku jasné, že pro něj bude hlasovat jen pět či deset zákonodárců.

Najdete na Lidovky.cz