10. dubna 2016 15:55 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jurečka: Dovoz zboží do Ruska nelze vyměnit za lidská práva. Jednou můžeme být anektováni i my

Ministr zemědělství Marian Jurečka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zemědělství Marian Jurečka. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Česko nemůže vyměnit lidská práva za to, aby mohlo znovu vyvážet zboží do Ruska. V nedělním pořadu Otázky Václava Moravce to uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Reagoval na požadavek prezidenta Agrární komory ČR Miroslava Tomana, aby Evropská unie sankce vůči Rusku ukončila. Sankční opatření zavedla EU v polovině roku 2014 v reakci na ruskou agresi na východní Ukrajině.

„Zemědělci neprodávají zbraně, ale potraviny,“ řekl už dříve Toman. S tím však Jurečka nesouhlasí. „Já sice názor Agrární komory jako nevládní organizace do jisté míry chápu. Ale pro mě je ta ruská agrese nejvyšší prioritou. Nelze vyměnit lidská práva za to, že budeme vyvážet zemědělské zboží do Ruska. Zvlášť, když naše země má negativní zkušenosti z let 1938 nebo 1968. Jednou můžeme být anektováni i my,“ řekl v neděli ministr.

Podle něj musí Česko postupovat v souladu s unií. „Když vezmeme v úvahu pobaltské země, jejich vývoz do Ruska činil až 60 procent celkového exportu. A taky neprotestují. Tak nevím, proč bychom my měli,“ dodal Jurečka.

Řešení vidí řešení částečně v kompenzacích. V loňském roce představila Evropská komise balík opatření za půl miliardy eur (cca 13,5 miliardy korun), který měl zemědělský trh stabilizovat. Patří mezi ně výkupy a skladování nadprodukce nebo podpora vývozu. „Země EU nemůžou vyvážet zemědělské výrobky zhruba za deset miliard eur ročně, ta půlmiliardová kompenzace je docela malá. Pro letošek by ta kompenzace měla být ve stejné výši,“ doplnil Jurečka.

Možnost přesunutí exportu

Druhou možností je podle něj přesunutí exportu do jiných zemí. Ministerstvo zemědělství kvůli tomu zavedlo institut zemědělských diplomatů. Už působí v Číně, Saúdské Arábii, Srbsku a Rusku. I v Moskvě vidí Jurečka potenciál. „Zákaz se týká potravin, ale už ne třeba technologií,“ upozornil. Letos plánuje vyslat zemědělské diplomaty do třech dalších zemí. Kandidáty jsou Japonsko, USA, Nigérie, Turecko nebo Ukrajina.

Podle údajů Českého statistického úřadu Češi loni vyvezli potravinářské a zemědělské zboží za 201 miliard korun. Více než pětina mířila na Slovensko (43 mld. korun), následují Německo (38 mld. korun) a Polsko (21 mld. korun). Vývoz do Ruska klesl z 2,96 miliardy korun v roce 2014 na loňských 2,35 miliardy korun.

ČTK