Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 3 °C oblačno Předplatné LN
Premium

Středula: Vládní snížení daní je hazard. Vzniklý schodek zaplatí podle něj především zaměstnanci

Josef Středula. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Praha Zrušení superhrubé mzdy tak, jak jej připravuje vláda, je špatně. Je o tom přesvědčen šéf největší odborové centrály Josef Středula. Podle něj totiž neexistuje plán, čím nahradit následný 150miliardový výpadek příjmů. V Rozhovoru týdne proto vládu nabádá, aby od svého záměru odstoupila.

„Ony obrovské chybějící částky se pravděpodobně dají získat jen velmi málo způsoby. Například zvýšením daně z přidané hodnoty u snížené sazby, kde jsou i potraviny. Takže to zaplatí ten, komu se teď takzvaně přidá,“ přemýšlí Středula.

Odborářský předák v rozhovoru upozorňuje, že naplnit státní kasu po zrušení superhrubé mzdy nevyřeší navyšování spotřebních daní na alkohol nebo tabák. Příjmy z nich by podle něj představovaly pouhé „drobné“. Vláda by proto finance mohla získat například navyšováním daní na paliva. „A to se týká toho nejposlednějšího,“ říká Středula.

Lidovky.cz: Co říkáte plánovanému zrušení superhrubé mzdy?
Je to špatně. Udělala se obrovská chyba. Už když se superhrubá mzda zavedla. Od počátku jsme byli proti. Tudíž bychom teď měli být pro její zrušení. Jenomže způsob, jak má být zrušena, by měl respektovat podmínky, z nichž vyšla. Měli bychom se vrátit k daňové progresi. A živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné by měli mít vyšší zdanění, ale také možnost odečítat si od daňového základu sociální a zdravotní pojištění. Tohle by bylo zrušení superhrubé mzdy. A ne to, co se navrhuje. To je nový systém, který ve svém důsledku z veřejných rozpočtů vytáhne částku kolem 110 miliard korun.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu

První 3 měsíce za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně. Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků.

Již máte předplatné?
Stačí se přihlásit a číst dál.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

SOUTĚŽ: Rozdáváme 10 batolecích mlék Hami od ukončeného 24. měsíce
SOUTĚŽ: Rozdáváme 10 batolecích mlék Hami od ukončeného 24. měsíce

Zapojte se do soutěže! Vyhrajte pro svého malého gurmána jedno z 10 balení lahodného batolecího mléka Hami od ukončeného 24. měsíce.