5. dubna 2015 14:50 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ztrátová japonská elektronika Sharp chce oddělit výrobu obrazovek LCD

Společnost Sharp je již potřetí v celoroční ztrátě za poslední čtyři roky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Společnost Sharp je již potřetí v celoroční ztrátě za poslední čtyři roky. | foto: en.wikipedia.org

TOKIO Ztrátový japonský výrobce elektroniky Sharp Corporation zvažuje oddělení výroby obrazovek z tekutých krystalů (LCD) do samostatné firmy. Usiluje také o získání peněz ze státem podporovaného fondu pro inovace (INCJ). Agentuře Reuters to řekl informovaný zdroj.

Japonský list Nikkei napsal, že divize LCD, která dodává obrazovky výrobcům chytrých telefonů a tabletů, by se mohla oddělit do samostatné firmy ještě v současném fiskálním roce, tedy do konce března 2016. Státem podporovaný fond by pak do této nové firmy mohl investovat 100 miliard jenů (21,1 miliardy Kč).

Podle zdroje si Sharp plánuje nechat v oddělené firmě majoritu. Oddělení divize je součástí plánu na restrukturalizaci, která má vrátit Sharp zpět k zisku.

Mluvčí firmy potvrdil, že Sharp zvažuje různé možnosti pro své aktivity v oblasti LCD. Žádné rozhodnutí však podle něj zatím nepadlo.

Sharp je na nejlepší cestě vykázat již třetí celoroční ztrátu za poslední čtyři roky. Firma se snaží si vyjednat druhou finanční pomoc od roku 2012 a výměnou za nové peníze slíbila svoji restrukturalizaci. Podle zdrojů hlavní věřitelé, Mizuho Bank a Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ, chtějí radikální změny a opuštění ztrátových aktivit.

Sharp v minulosti již několikrát popřel, že by měl v plánu prodat svoji divizi LCD. Divize se na celkových tržbách firmy podílí zhruba třetinou, má však problémy kvůli silné cenové konkurenci od čínských výrobců i domácího konkurenta Japand Display, ve kterém vlastní podíl 35 procent INCJ.

Vláda spustila fond INCJ v roce 2009 s cílem udržet technologický sektor v zemi konkurenceschopný. Fond má k dispozici 300 miliard jenů, z toho 286 miliard poskytl stát. Na jeho investice dohlíží ministerstvo hospodářství, obchodu a průmyslu, napsala agentura Reuters.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!