2. prosince 2015 19:15 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zuckerberg předhonil Gatese. Stal se nejmladším filantropem mezi miliardáři

Mark Zuckerberg | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mark Zuckerberg | foto: Reuters

MENLO PARK Šéf a zakladatel sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg předhonil nejbohatšího muže planety Billa Gatese. Ani on ani další známí miliardáři a filantropové, jako je třeba George Soros, nemají šanci Zuckerberga překonat.

Ve svých 31 letech se stal nejmladším miliardářem, který oznámil, že prakticky veškerý svůj majetek věnuje na charitu. Pro srovnání: když v roce 2000 vznikla nadace Billa a Melindy Gatesových, bylo spoluzakladateli Microsoftu 45 let.

Životní rozhodnutí Mark Zuckerberg učinil po narození dcery May, kdy se společně se ženou Priscillou Chanovou rozhodl darovat na charitu za svého života prakticky všechny své akcie Facebooku.

Celkem jde o 99 procent akcií, které vlastní a jejichž hodnota dnes činí zrhuba 45 miliard dolarů. Peníze poputují do nadaca Chan Zuckerberg Initiative, kterou Zuckerberg založil a v jejímž čele stojí.

Nejde přitom o první velký krok, který mladý zakladatel Facebooku na cestě pomáhat společnosti udělal. Už před pěti lety se připojil k výzvě The Giving Pledge (Slibujeme, že darujeme) už zmíněného Billa Gatese. Podpořilo ji skoro 130 nejbohatších lidí světa včetně šéfa automobilky Tesla Motors Elona Muska či vizionáře Richarda Bransona.

Právě tehdy se Zuckerberg zavázal dát většinu majetku na charitativní účely - buď během života nebo po své smrti. Do současné doby Zuckerberg daroval asi 1,6 miliardy dolarů.

Cena daru nejspíše poroste

Podle analytiků lze očekávat, že cena akcií bude spíše růst. Od roku 2012, kdy Facebook vstoupil na burzu, vzrostla cena jeho akcií o více než 180 procent. Na druhou stranu pokud se společnosti přestane dařit, může být dar naopak o několik miliard chudší.

Podle agentury Bloomberg se tímto krokem Zuckerberg stal jedním z nejmladších členů elitního klubu, kam se řadí největší filantropové a miliardáři, jako je zmíněný Bill Gates s dalším miliardářem Warrenem Buffettem.

Třetí nejbohatší člověk planety podle časopisu Forbes - Warren Buffett.

Waren Buffett

Hlavním cílem Chan Zuckerberg Initiative by měla být podpora rovných příležitostí pro všechny děti a financování projektů na rozvíjení lidského potenciálu.

Dospět k takovému rozhodnutí v tak mladém věku kvitoval právě i pětaosmdesátiletý Buffett - legendární investor a majitel fondu Berkshire Hathaway. Šéfa sociální sítě označil za člověka, který může dát příklad nové generaci filantropů.

„Má naprosto rozdílnou cílovou skupinu posluchačů, než bych měl já,“ prohlásil loni na konferenci v Las Vegas Buffett. Zavázal se, že postupně věnuje 99 procent svého majetku. Dosud dal na charitu kolem 21,5 miliardy dolarů.

Majetku se zbavuje i saudský princ

Charita „nefrčí“ jen mezi boháči ze Západu. Letos v červenci se rozhodl darovat v příštích letech na svůj majetek v hodnotě asi 32 miliard dolarů i synovec zesnulého saudského krále Abdalláha, princ Alwaleed bin Talal.

Tyto peníze by přitom měly jít na projekty na podporu zdraví, modernizace mezikulturnímu porozumění a posílení žen ve společnosti.

„Filantropie je mou osobní zodpovědností, ke které jsme se přihlásil před více než třemi desítkami let a je nedílnou součástí mé islámské víry,“ uvedl v létě princ.