Čtvrtek 9. července 2020svátek má Drahoslava 12 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zůstat doma, nebo odejít za prací? Mladí Řekové řeší velké dilema

Vlajky Řecka a EU před Akropolí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlajky Řecka a EU před Akropolí | foto: Reuters

ATÉNY Mladý řecký pár se během procházky po centrálním aténském náměstí Syntagma na chvíli posadil na sluncem rozpálenou lavičku. Maria Papanajotakisová a Aristotelis Skalizos tu nahlas začali přemýšlet o své budoucnosti. Stojí před stejným rozhodnutím jako mnoho jejich vrstevníků. Zůstanou v těžce zadlužené vlasti s vysokou nezaměstnaností, nebo odejdou za prací do zahraničí?

Tato dvojice je spolu už dva a půl roku. Oba patří ke generaci Řeků, kteří vyrostli v novodobé demokracii, informovala CNN.

Jistota skončila rokem 2009

Zažili také období vzmachu: Řecko přijalo v roce 2001 euro, v roce 2004 hostilo olympijské hry, to vše jeho obyvatele naplňovalo hrdostí. Pak ovšem přišel zlomový rok 2009, kdy země přiznala, že nemá svůj deficit pod kontrolou - a dosavadní přelud finanční jistoty se rozplynul.

ČTĚTE TAKÉ:

Čtyřiatřicetiletá Maria a pětadvacetiletý Aristotelis a jejich vrstevníci patří ke generaci, na níž záleží nejbližší budoucnost Řecka. Rozhodnutí, jak se v tento okamžik zachovají, je na každém z nich. Musí zvážit, jestli jsou ochotní žít za současných podmínek ve své vlasti a pomoci jí toto období překonat, nebo zda odejdou do zahraničí. Názory tohoto páru, který pracuje v oblasti elektroniky, se výrazně liší. A to má dopad i na jejich vztah.

Roste chudoba, počet sebevražd i kriminalita

Několik metrů od jejich lavičky klečí žebrák. Je to smutný pohled, ale v Aténách jsou lidé jako on od zahájení úsporných opatření k vidění čím dál tím častěji. V Řecku se zvýšila nejen chudoba, ale také počet sebevražd, kriminálních činů, míra nezaměstnanosti i emigrace. Právě kvůli tomuto ovzduší s neradostnými vyhlídkami chce Maria odejít. Sní o životě mimo Řecko v Británii nebo USA, kde bydlí její příbuzní.

Aristotelis chce naopak zůstat: "Zůstanu a budu bojovat. Nechci opustit svou zemi. Svou zemi miluji." Dvojice bydlí spolu, ale jejich finanční situace je kvůli hospodářské krizi stále horší. Oba od dubna zaznamenali výrazné snížení částky na svých výplatních páskách, částečně proto, že se jejich pracovní týden zkrátil na čtyři dny v týdnu.

Nesnadná volba

Nyní vydělávají měsíčně 1160 eur (asi 29 376 korun), zatímco před dvěma lety to bylo ještě 1480 eur (asi 37 481 korun). Za nájem platí 300 eur (téměř 7600 korun) a za potraviny utratí týdně kolem 65 eur (asi 1646 korun) a další výdaje mají navíc i kvůli dopadu krize na jejich příbuzné.

Pomáhají finančně rodičům Aristotelise, neboť podnik jeho otce zbankrotoval. Nešli ani 17. června k volbám, protože nenašetřili na jízdenky do svých rodných vesnic.

Obtíže při rozhodování jsou u Řeků větší než leckde jinde kvůli tomu, že v jejich zemi je soudržnost v rodině hluboce zakořeněná a potomci většinou kráčejí ve šlépějích svých předků.

ČTĚTE DÁLE:

Bez práce je každý druhý Řek

Na druhé misce vah při rozhodování jsou však pesimistická čísla z řeckého trhu práce. Více než polovina Řeků v produktivním věku pod 26 let je bez práce. Ve věku do 39 let je bez práce asi jedna čtvrtina lidí.

Mnozí jsou proto rozpolcení mezi přáním zůstat a pomoci své rodině a zemi a na druhé straně získat práci v zahraničí.

Dva mladší Aristotelisovi bratři plánují odejít do zahraničí, vystudovat tam a žít. Všechny peníze, které si však vydělají a nebudou je potřebovat na základní živobytí, chtějí posílat své rodině do Řecka.

Pro Aristotelise existuje v tomto obtížném rozhodování již jen jediné řešení. Nepřeje si to, ale obětuje svůj vztah k zemi na pomyslný oltář vztahu s Marií. "Miluji Marii a budu ji následovat. Přinesu tím velkou oběť," uzavřel Aristotelis.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...