Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Firmy pomáhají: CSG podpoří vývoj léků proti leukémii v Ústavu hematologie a krevní transfuze

ÚHKT je hematologické centrum excelence v Česku. Sídlí v srdci Prahy na Karlově náměstí. foto: CSG

Průmyslově-technologický holding Czechoslovak Group (CSG) se rozhodl dlouhodobě podporovat Ústav hematologie a krevní transfuze (ÚHKT) ve výzkumu imunoterapeutických přípravků pro léčbu pacientů s akutními leukémiemi. Za tím účelem CSG poskytne ÚHKT významný finanční dar s potenciálem urychlení tohoto důležitého projektu. Spolupráce s CSG je historicky první případ, kdy ÚHKT získává významného sponzora ze soukromého sektoru na podporu konkrétního projektu.
  5:00

Pražský Ústav hematologie a krevní transfuze, který letos slaví 70. výročí od založení, je prestižní hematologické centrum v Česku. Věnuje se vrozeným, nádorovým a také velmi vzácným onemocněním. Tým ÚHKT má 500 zaměstnanců, mezi nimi i zhruba 80 vědců. Ústav má čtyři hlavní pilíře činnosti: špičkovou diagnostiku, specializovanou léčbu, výrobu transfuzních přípravků na míru a vědu a výzkum. Právě ve čtvrtém pilíři, vědě a výzkumu, by měl dar od CSG (příběh firmy čtěte ZDE) sehrát významnou roli.

Trendem posledního desetiletí v boji s leukémií je totiž vývoj buněčné terapie používající například takzvaných přirozených ničitelů. Jedná se o buňky vyráběné z krve dárce „vycvičené“ k tomu, aby likvidovaly v těle pacienta buňky nádorové. Finance od CSG podpoří projekt, v jehož rámci experti ÚHKT vyvinou optimální metodu produkce buněk pro imunoterapii a jejich správné aplikace pacientovi s leukémií. Buněčná terapie může mít využití především u těch typů nádorů, které jsou nyní neléčitelné pomocí chemoterapie a transplantace kostní dřeně.

„Leukémie je zvlášť zákeřná forma rakoviny, kterou každoročně onemocní v České republice přes tisíc lidí, mezi nimi i desítky dětí. Rozhodli jsme se podpořit výzkum v ÚHKT s konečným cílem porazit tuto nebezpečnou nemoc,“ uvádí majitel CSG Michal Strnad a dodává: „Nabídli jsme spolupráci ÚHKT, protože se jedná o jednu z nejvýznamnějších institucí v oblasti léčby leukémie v Česku, která na jediném místě řeší léčbu pacientů, výzkum i výrobu léčebných přípravků.“

Výzkumný projekt a na něj navázaná finanční podpora od CSG se budou realizovat v průběhu tří let, tedy od roku 2022 do roku 2024. „Dar od CSG je první významnou pomocí na podporu konkrétního projektu, kterou náš ústav získává ze soukromého sektoru. Tuto pomoc nevnímáme jako dar, ale jako závazek posunout projekt léčby leukémie pomocí ´natural killers´ maximálně dopředu. O postupu projektu budeme CSG i širokou veřejnost průběžně informovat,“ vysvětlil Jan Frič.

Czechoslovak Group (CSG)

CSG je průmyslově technologický holding s vývojovými, výrobními a obchodními společnostmi působícími zejména v aerospace (více čtěte ZDE), automotive, obranném a železničním průmyslu. Jeho nejznámějším členem je kopřivnická automobilka Tatra Trucks (více čtěte ZDE). CSG a její firmy rozvíjí svoje aktivity na poli společenské odpovědnosti.

Autor:

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...