Sobota 19. června 2021svátek má Leoš 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Firmy pomáhají. Dražba jedinečných primek podpoří české vojáky a válečné veterány

PRIM Věrni zůstaneme | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy PRIM Věrni zůstaneme | foto: CSG

11. 11. přesně v 11:00 palba utichla. Psal se rok 1918 a na západní frontě První světové války zavládlo příměří. Tento den si i v Česku připomínáme jako Den veteránů a je to příležitost pro dobročinnost.

Speciálně vyrobené luxusní hodinky tradiční české značky Prim zamíří na sklonku listopadu do dobročinné dražby Galerie Kodl. Výtěžek z prodeje hodinek bude předán Vojenskému fondu solidarity, který pomáhá českým vojákům a jejich blízkým ve složitých životních situacích. Hodinky do aukce věnuje holding Czechoslovak Group (CSG). Více o skupině čtěte ZDE: 

Aukce se bude konat 29. listopadu a právem láká pozornost sběratelů. Jediný kus náramkových hodinek s názvem Prim Orlík DLC – Věrni zůstaneme vyrobila speciálně pro tuto příležitost společnost ELTON hodinářská, výrobce českých hodinek Prim. Více o firmě čtěte ZDE:

Původní model
Pohled zezadu

„V listopadu si připomínáme Den válečných veteránů, který je věnovaný památce veteránů po celém světě. Rozhodli jsme se, že při této příležitosti podpoříme ty české vojáky a jejich rodiny, které se ne svou vlastní vinou ocitli v tíživé životní situaci. Vojenský fond solidarity, který se zformoval po tragédii českých vojáků v Afghánistánu v roce 2014, je spolehlivým partnerem, který přesně ví, jak peníze účinně a spravedlivě použít,“ uvedl místopředseda představenstva holdingu CSG Miroslav Dorňák.

Od běžného modelu i tak velmi žádané a slavné edice Prim Orlík se dražené hodinky liší především zobrazením československé vlajky na číselníku vedle datumového okna. Individualizována je také zadní strana, kterou zdobí nápis VĚRNI ZŮSTANEME a notový zápis prvních tónů české státní hymny, doplněný stylizovanou českou vlajkou. Hodinky jsou osazeny in-house mechanickým strojkem PRIM. V této podobě je vyroben pouze jediný kus hodinek, což významně zvyšuje jejich sběratelskou hodnotu.

„Jsme velmi vděčni panu Kodlovi a jeho renomované galerii, že nám umožní zprostředkovat tuto aukci na dobrou věc,“ řekl Miroslav Dorňák při podpisu smlouvy o provedení dražby, k němuž došlo ve čtvrtek 15. října v oficiálním butiku značky Prim v pražské ulici Nekázanka.

Speciálně vyrobené luxusní hodinky tradiční české značky Prim zamíří na sklonku...

„Galerie Kodl pravidelně pořádá i aukce, které pomáhají potřebným. Takto podporujeme dlouhodobě třeba Centrum Paraple, Konto Bariéry nebo Paměť národa. Na jaře jsme uspořádali charitativní aukce ve prospěch méně známých neziskových organizací, které poskytují pomoc těm nejslabším a nejzranitelnějším skupinám. Je pro nás velkou ctí, že můžeme prostřednictvím aukce s partnerem Czechoslovak Group již podruhé podpořit také české vojáky a veterány,“ řekl po podpisu smlouvy Martin Kodl majitel galerie a aukční síně.

ELTON s napětím čeká, jaký zájem aukce vzbudí. Loni se prospěch veteránů ve stejné aukční síni dražila unikátní pistole CZ 75 Republika, kterou vyrobila Česká zbrojovka ke stému výročí vzniku samostatného československého státu. Zbraň vynesla 650 tisíc korun. (více čtěte ZDE)

Hodinky, které míří do dražby letos, si mohou zájemci prohlédnout v rámci předaukční výstavy do 28. listopadu 2020 v Galerii Kodl (nebo na www.galeriekodl.cz ). Vyvolávací cena byla stanovena na 100 000 Kč, přičemž odhadní cena se pohybuje mezi 300 000 až 600 000 Kč a je jisté, že u tohoto sběratelského kusu dále poroste.

Téměř každý ze 140 dílků těchto speciálních hodinek byl vyroben v manufaktuře společnosti ELTON hodinářská v Novém Městě nad Metují, jejíž tradice sahá až do roku 1949.

Legendární Prim Orlík

Model Orlík je považován za největší ikonu české hodinařiny. Původní model byl vyroben v polovině 60. let na zakázku Československé armády v počtu pouhých 300 kusů.

Určeny byly pro speciální jednotky československé armády – konkrétně pro armádní potápěče a zpravodajské útvary. Kromě spolehlivosti a přesného chodu měly splňovat i následující kritéria: zvýšenou nárazuvzdornost, vodotěsnost minimálně 5 atmosfér, svítící ručičky a svítící indexy na číselníku a otočné lunetě a antireflexní povrchovou úpravu.

Dnes patří hodinky Prim Orlík mezi vyhledávané a téměř nedosažitelné sběratelské skvosty s cenou dosahující astronomických částek (zajímavosti o podniku čtěte ZDE).

ELTON hodinářská se k legendárnímu modelu Orlík vrací ve svých limitovaných edicích. V letošním roce je to edice Prim Orlík 2020, která v detailech odkazuje k výročí sta let československé vlajky.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!