Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fischer: Česká ekonomika poroste, stoupne až o 0,5 procenta

Asie

  14:16
HONGKONG - Česká ekonomika by v příštím roce mohla stoupnout o 0,3 až 0,5 procenta. Uvedl to podle internetových stránek agentury Bloomberg český premiér Jan Fischer během své návštěvy v Asii. Podle červencové prognózy ministerstva financí letos česká ekonomika klesne o 4,3 procenta, zatímco v příštím roce stoupne o 0,3 procenta.

Jan Fischer. foto: ČTK

Česká ekonomika je podle Fischera relativně odolná vůči světové hospodářské recesi. "Česká republika je ve srovnání s ostatními státy v regionu zemí, která má zdravý bankovní a finanční sektor bez žádných toxických aktiv," řekl podle agentury premiér. Dodal, že si je jistý oživením investiční aktivity v příštích měsících.

Podle internetových stránek listu The Wall Street Journal Fischer také uvedl, že pevně věří, že vláda je schopna schválit včas rozpočet pro příští rok navzdory současné politické krizi. Pro Český rozhlas v Hongkongu řekl, že úřednická vláda je odhodlaná k rozpočtovým škrtům i přes odpor některých politických stran.

Fischer by nadále chtěl krátit i povinné výdaje, jako jsou důchody nebo sociální dávky. Kabinet předloží poslancům konkrétní
úsporná opatření v podobě změn zákonů.

Výkon české ekonomiky se v letošním druhém čtvrtletí meziročně snížil o 4,9 procenta. To představuje největší čtvrtletní meziroční propad hrubého domácího produktu v novodobé historii České republiky. Oproti předchozímu čtvrtletí naopak HDP vzrostl o 0,3 procenta.

Autor:

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...