Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fotkou z mobilu zaplatíte během vteřiny, novinka mění i bankomaty

Ekonomika

  8:00
PRAHA - Pomocí speciálních QR kódů a mobilního telefonu bude možné zaplatit faktury během vteřiny. Novinka přijde na jaře a promění i bankomaty.
Pomoci QR kódu jdou dnes platit i faktury.

Pomoci QR kódu jdou dnes platit i faktury. foto: Shutterstock

Češi brzy dostanou novou možnost, jak využívat svůj smartphone – zdejší banky objevují plný potenciál kouzelných čtverečků, takzvaných QR kódů, vylepšených klasických čárových kódů, a chystají je zavést v mobilních aplikacích.

Zjednodušení spočívá zejména v tom, že lidé nebudou muset kvůli převodu peněz přepisovat fakturační údaje, kdy hrozí, že někde udělají chybu. Nově by tak bylo možné si například u pojišťovny sjednat penzijní připojištění, ještě na pobočce na unikátní QR kód zamířit chytrý telefon a platbu potvrdit.

KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ Platby QR kódy

Banka požadavek hned zaznamená a bude automaticky z účtu měsíčně posílat peníze. O možnosti nabídnout klientům snadný způsob, jak zadat jednorázové či opakované platby, uvažují všechny významné banky v Česku. Například ČSOB službu spustí již příští rok na jaře.

„Budeme se snažit umožnit uživatelům placení faktur, pojištění, vstupenek, charity bez nutnosti vyplňovat platební příkazy manuálně,“ uvedla mluvčí banky Pavla Hávová. S novinkou počítá i Česká spořitelna.

ČTĚTE TAKÉ:

Kromě vytvoření mobilní aplikace vybaví čtečkou QR kódů i část ze svých bankomatů, faktury bude možné rychle uhradit přiložením smlouvy k přístroji.

O využití kódů uvažují i další společnosti. „Technologii QR kódů máme připravenou, chceme ji nejprve otestovat například při platbách za nabíjení elektromobilů u nabíjecích stanic. Pro faktury ji po vyhodnocení využijeme možná později,“ řekl Petr Holubec, mluvčí Pražské energetiky.

Aby kód zůstal jednotný

Pro masové rozšíření je také důležité, aby podnikatelé používali jednotný standard. Způsobů, jak do QR kódu zašifrovat informace, je totiž více a může se stát, že každá společnost bude používat nějaký jiný. Pak by například aplikace určité banky nedokázala přečíst fakturu některé firmy.

To by se aktuálně mohlo stát na Slovensku, kde kromě zmíněné firmy Forsys představila svůj způsob šifrování i slovenská divize ČSOB. Je otázkou, kterému řešení dají podnikatelé přednost.

V Česku by tato situace nastat neměla. Tuzemské banky se v rámci České bankovní asociace dohodly, jaký program na vytváření QR kódů budou preferovat.

„Rozhodnutí bylo přijato minulý týden. Tato iniciativa vznikla především proto, že je důležité vyhnout se roztříštěnosti v užívání QR kódů hned v samém počátku. Standardizace je zde klíčem k úspěchu,“ řekl Jan Matoušek, náměstek výkonného ředitele ČBA.

Je možné, že časem ale budou banky standard měnit. Evropská rada pro platební styk totiž připravuje celoevropský formát. Pokud by jej zavedly všechny země, bylo by možné faktury pohodlně platit i v zahraničí.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat