Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nádraží schválené za hodinu. Vídeňský ‚hlavák‘ zkrátí Čechům cestování

Slovensko

  15:15
VÍDEŇ - Vídeňáci si druhý týden zvykají na nové supermoderní nádraží. Wien Hauptbahnhof změní cestování nejen jim, ale i lidem z okolních evropských států, kteří se budou na železniční uzel sjíždět. Cestujícím z Prahy či Brna zkrátí nová stanice cestování o desítky minut.

Schválení nového nádraží Wien Hauptbahnhof zvládly rakouské drážní úřady 9. října během hodiny. O den později už k jeho nástupištím přijely první vlaky.

„Všechno jsme měli připravené. Ale ani u nás to nebývá tak rychlé,“ líčí jeden z šéfů projektu přestavby Vinzenz Friedel Kroner.

Vídeňané přišli o jižní a východní nádraží, na pozemcích po nich během osmi let vyrostla nová centrální stanice, která (nejen) v rakouské metropoli výrazně zjednoduší cestování.

PSALI JSME:

Třeba pro Čechy, kteří do Vídně cestují z Prahy, zkrátí nádraží čas jízdy o půl hodiny na čtyři hodiny a deset minut. Dosud linka vedoucí přes Brno a Břeclav končila na nádraží Meidling.

Rakouské dráhy do projektu investovaly miliardu eur. Další čtyři miliardy pak vložili soukromí investoři do nákupu pozemků, které nezabralo nádraží. V plném provozu bude stanice v roce 2015.

Do Vídně bude vozit cestující celkem sedm souprav Railjet. Cesta bude trvat...
Aby bylo možné vidět nové vídeňské hlavní nádraží shora, postavili Rakouské...
Pro Wien Hauptbahnhof jsou typické prohnuté ocelové střechy. Stavba začala už v...
Pozemky po zbořeném jižním a východním nádraží působí v blízkosti moderního...

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...