Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Konzervativní Fox News je stále na vrcholu. I přes sexuální skandály a nelehké partnerství s Trumpem

Přenosový vůz americké televizní stanice Fox News. (29. září 2017) foto: Profimedia.cz

Americká televize Fox News ve čtvrtek oslavila 25. narozeniny. I přes klesající popularitu kabelových stanic to byly narozeniny radostné. Konzervativní kanál je totiž stále zdaleka nejpopulárnější americkou televizí. Podle serveru Deadline.com se na Fox News v srpnu dívalo 2,5 milionu diváků.
  13:00

To je o parník víc, než měla druhá nejsledovanější televize MSNBC s 1,2 milionu. Kdysi slavná stanice CNN mezitím spadla pod hranici milionu. Všechna čísla platí pro hlavní sledovací čas, takzvaný prime time.

Také nejsledovanější pořad patří konzervativcům. Je jím komentátorské okno libertariána Tuckera Carlsona jménem Tucker Carlson Tonight. Kultovní večerní pořad, zaměřený hlavně na voliče Donalda Trumpa, sleduje denně 3,3 milionu diváků. Fox News může těšit i to, že Tuckera přetáhla právě konkurenční MSNBC, kde hlasatel pracoval v letech 2005–2008.

Součást Murdochova impéria

Fox News založil v říjnu 1996 australský mediální magnát Rupert Murdoch. Vypozoroval díru na trhu, jemuž zcela dominovaly liberální kanály jako CNN a nedávno spuštěná MSNBC – společné „dítě“ společnosti Microsoft a televize NBC. Ve hře mohla být i osobní motivace. CNN tehdy totiž vedl její zakladatel Ted Turner, se kterým se Murdoch neměl v lásce.

Archivní snímek z května 2020, prezident Donald Trump čeká na vystoupení v...

Archivní snímek z května 2020, prezident Donald Trump čeká na vystoupení v rámci Fox News.

Murdoch od začátku věděl, co dělá. Předobrazem se mu stal jeho starší britský projekt Sky News. Také Fox News se začala zaměřovat primárně na pravicově konzervativní diváky. Proti Sky News však obdržela typicky americké charakteristiky – zejména korunní názorové pořady, jež se soustředí kolem charismatických hlasatelů zvaných anchors.

Klíčovým anchorem stanice byl od jejího spuštění irsko-americký bouřlivák Bill O’Reilly. Jeho pořad The O’Reilly Factor měl premiéru 7. října 1996 a na programu se udržel až do dubna 2017, kdy hlasatel rezignoval kvůli podezření ze sexuálního obtěžování.

V dobách největší slávy se na O’Reillyho dívalo 3,3 milionu diváků, což se na dlouhou dobu stalo rekordem stanice. O’Reillyho prvenství dorovnal nedávno až Tucker Carlson.

O’Reillyho pandánem mezi ženami byla dlouho Megyn Kellyová. Pohledná blondýnka do Murdochova impéria vstoupila v roce 2004 a záhy se vypracovala na jednu z hlavních komentátorek stanice. Její show The Kelly File, kterou stanice vysílala mezi lety 2013 a 2017, atakovala hranici 2,8 milionu diváků a příležitostně překonávala sledovanost O’Reillyho „faktoru“.

Právě Kellyová následně upozornila na O’Reillyho sexuální skandály a nedlouho poté i ona opustila Fox News.

Podobný osud stihl rovněž další emblematickou osobnost stanice – dlouholetého ředitele Rogera Ailese. Ten stanici kvůli sexuálním obviněním opustil v roce 2016 a o rok později zemřel.

Nesnadné partnerství s Trumpem

Do nové, „trumpovské“ éry vstoupila Fox News personálně proměněná. Díky své podpoře nového republikánského prezidenta si však udržela nejvyšší sledovanost ve Spojených státech. Konzervativní diváci v ní totiž hledali protiváhu proti liberálním stanicím, jež se postavily jasně proti Bílému domu.

Partnerství s Trumpem však nebylo lehké. Prezident měl ve zvyku okamžitě tweetovat na protest proti kterémukoli hlasateli, jehož slova se mu nelíbila.

Vrcholu pak Trumpova zloba dostoupila během volební noci 8. listopadu 2020, kdy Fox News jako první vyhlásila vítězství Joea Bidena ve státě Arizona. Prezident tehdy všem svým podporovatelům doporučil, aby se na Murdochovu stanici už nikdy nedívali a sledovali raději mnohem alternativnější pravicové kanály Newsmax a One American News (OAN).

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat