Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Foxconn našel lék na sebevraždy, v Číně zvýšil mzdy o 30 procent

Ekonomika

  13:17
TCHAJ-PEJ - Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn Technology Group zvýšil po vlně sebevražd v čínské továrně mzdy místním zaměstnancům o 30 procent. To je mnohem více, než firma původně plánovala.

Manažer chce spáchat sebevraždu (ilustrční foto) foto: Shutterstock

Základní mzda v čínských továrnách Foxconnu nyní činí zhruba 900 jüanů měsíčně (přes 2760 Kč). Zvýšení mezd má okamžitou platnost. Foxconn uvažoval o zvýšení mezd již několik měsíců, protože po oživení čínské ekonomiky se začala firma potýkat s nedostatkem pracovní síly. Původně firma plánovala růst mezd o 20 procent.

Čtěte více:

"Díky růstu mezd doufáme, že zaměstnanci nebudou muset pracovat tolik přesčas, získají více času na odpočinek a budou mít šťastnější pracovní prostředí," uvedl zástupce Foxconnu. V čínských továrnách společnosti se od počátku letošního roku pokusilo spáchat sebevraždu 14 zaměstnanců, z toho 11 pokusů skončilo smrtí.

Foxconn je součástí tchajwanské firmy Hon Hai Precision Industry a je největším smluvním výrobcem elektroniky na světě. Mezi jeho zákazníky patří firmy Apple, Sony, Dell, Nokia či Hewlett-Packard.

Požadavky na zvyšování mezd v Číně jsou stále častější. Tento týden japonská automobilka Honda Motor oznámila, že zvýší zaměstnancům továrny na výrobu součástek v Číně mzdy o 24 procenta, aby tak ukončila dva týdny trvající stávku.

Analytici očekávají, že požadavky zaměstnanců na jihu Číny se budou stále zvyšovat, protože v regionu začíná být nedostatek pracovní síly. "V Šen-čenu, kde je továrna Foxconnu, bude podle mě nutné zvýšit mzdy na 2000 jüanů měsíčně. To je dvojnásobek současné výše," uvedl Geoffrey Crothall z nevládní organizace China Labor Bulletin, která se snaží chránit práva zaměstnanců v Číně.

Podle některých analytiků se dokonce blíží období levné pracovní síly na jihu Číny ke svému konci a firmy budou muset změnit své podnikatelské modely, napsaly agentury AP a Reuters.

Autoři: ,

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Mohlo by vás zajímat