Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Macron zve zahraniční investory do Versailles. Přijeli Musk, Křetínský i Agrofert

Ekonomika

  12:53aktualizováno  14:19
Zahraniční investice ve výši 13 miliard eur si slibuje francouzský prezident Emmanuel Macron od večírku, který dnes pořádá pro zahraniční investory na zámku ve Versailles u Paříže. Účast potvrdil miliardář Elon Musk, podle sdělení francouzského velvyslanectví v Praze se konference účastní také čeští zástupci - Daniel Křetínský za koncert EPH a Petr Cingr z Agrofertu.

Výroční fórum nazvané Choose France (Zvolte si Francii) se letos koná pošesté. Má za úkol přitáhnout zahraniční investice a oživit v zemi průmysl, a to s důrazem na takzvané zelené technologie, tedy šetrné k životnímu prostředí. Prezidentský palác v neděli večer uvedl, že oznámí 28 rozhodnutí o zahraničních investicích v rekordním objemu 13 miliard eur, které by měly vytvořit 8000 pracovních míst.

V Elysejském paláci, oficiálním sídle prezidenta, se Macron sešel s Muskem. Ten v černém obleku seděl naproti Macronovi v jedné z pozlacených kanceláří francouzského prezidenta a vtipkoval, že musel cestou „spát v autě“. Později měl francouzský ministr financí Bruno Le Maire podle agentury Reuters v plánu Muskovi nabídnout nové daňové úlevy na investice do zelených technologií, které Macron zveřejnil minulý týden. Le Maire dříve televizi BFM TV řekl, že mezi vládou a Muskem se konají diskuse v několika oblastech, od průzkumu vesmíru až po výrobu automobilů.

Dnes chce Le Maire podle sdělení ministerstva financí s Muskem projednat nově oznámené daňové úlevy pro zelené investice. Ty mají konkurovat americkému zákonu o snižování inflace (IRA), což je masivní americký systém veřejných investic, který má prosadit přechod k zelenému průmyslu. Účast Elona Muska, který neavizoval pro fórum žádné investice a pro svou gigafactory v Evropě dal před Francií přednost Německu, Le Maire označil za „velmi silný signál“.

Macron se dopoledne v Elysejském paláci osobně sešel i s představitelem firmy Pfizer. Setkání mimo jiné s šéfem společnosti ArcelorMittal a firmy Walt Disney má naplánováno na odpoledne ve Versailles. Francouzský prezident se dlouhodobě zasazuje o zvýšení atraktivity Francie pro zahraniční investory. Například švédská společnost IKEA plánuje do roku 2026 investovat 906 milionů eur, zatímco společnost Pfizer vyčlenila 500 milionů eur na expanzi ve Francii ve stejném období a britská farmaceutická společnost GSK 400 milionů eur, uvedla prezidentská kancelář. Americká banka Morgan Stanley by měla na fóru oznámit vytvoření 200 nových pracovních míst v bankovnictví v Paříži.

Minulý týden Macron oznámil na návštěvě Dunkerku dvě velké zahraniční investice, obě v oblasti výroby baterií. Tchajwanská společnost ProLogium tam investuje 5,2 miliardy eur do továrny na výrobu autobaterií, zatímco čínský podnik XTC vloží spolu s francouzskou společností Orano 1,5 miliardy eur do místní výroby katodových materiálů pro lithiové baterie. První projekt má přinést 3000 a druhý 1700 pracovních míst.

Macron, který byl dříve investičním bankéřem, nemůže ve volbách v roce 2027 po dvou funkčních obdobích znovu kandidovat, ale stará se o svůj odkaz. Summit mu dává šanci posunout se od měsíců protestů a stávek proti jeho plánům zvýšit věk odchodu do důchodu o dva roky na 64 let, napsal Reuters.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!