Jejich firmy, LVMH, L’Oréal a Kering, pak patřily mezi firmy s nejvyšším poklesem na francouzské akciové burze. Akcie Keringu, majitele Gucci, klesly o 41 procent, upozornila agentura Bloomberg.
Hodnota majetku celé trojice se propadla kvůli výprodeji firem zaměřených na luxusní zboží a prostředky pro osobní péči. Čínští zákazníci omezili nákupy řady zboží, od koženého po značkové oblečení a produkty pro péči o pleť, a některé firmy, jako značka Gucci, se potýkají s novým vedením a strategií. Zájem investorů o francouzská aktiva pak snížila také nestabilní francouzská politika, včetně pádu vlády Michela Barniera tento měsíc.
Prodej luxusního zboží a kosmetiky v období pandemie prudce vzrostl, protože spotřebitelé utráceli za luxusní značky díky peněžním rezervám vytvořeným v době omezení pohybu. Tato dynamika pomohla Arnaultovi, zakladateli firmy LVMH, dostat se na první místo žebříčku nejbohatších lidí světa agentury Bloomberg. Nyní je na 5. místě a dosud přišel o 31 miliard dolarů, což je nejvíce z 500 nejbohatších lidí světa. Dědička L’Oréalu Bettencourtová Meyersová byla dlouho nejbohatší ženou světa a loni se stala první ženou, jejíž majetek překonal 100 miliard dolarů. Nyní již o svoji pozici jedničky mezi ženami přišla a hodnota jejího majetku se snížila.
Pinault, který založil firmu, ze které se vyvinul Kering, také zaznamenal ohromný propad hodnoty majetku. Z maxima v srpnu 2021 se hodnota jeho majetku snížila o 64 procent. To je největší procentní pokles za toto období ze všech lidí v indexu agentury Bloomberg. Mohly za to hlavně problémy značky Gucci.
Akcie evropských luxusních firem přitom byly ještě před dvěma lety považovány za růstovou akciovou alternativu k amerických technologických gigantům označovaným jako „úžasná sedmička“. Zpomalení ale nezasáhlo všechny luxusní značky stejně. Například tržby firmy Hermés ve třetím čtvrtletí rostly, protože se zaměřuje na nejbohatší klientelu, jejíž výdaje bývají odolnější.